Jak wymienić pokrycie dachu?

10.01.2016

Zanim usuniemy stare pokrycie dachu, pomyślmy czym zastąpić wakat po nim. W związku z wysokimi kosztami usunięcia rakotwórczego eternitu, staramy się wybrać przeważnie taki produkt, który nie wygeneruje dodatkowych kosztów, nie będzie wymagał przebudowy czy wzmacniania konstrukcji dachowej. Zobaczmy, z czego możemy wybierać.

Alternatywne dla eternitu pokrycie dachu to między innymi blacha trapezowa, płyty bitumiczno-włóknowe, płytki cementowo-włóknowe czy gonty bitumiczne.

Blacha trapezowa

Blacha trapezowa fot. Balex Metal

Blacha trapezowa będzie doskonałą alternatywą dla dość kosztownej blachodachówki. Podobnie jak blachodachówka zbudowana jest z metalowego rdzenia grubości 0,4 – 1 mm i ochronno-dekoracyjnych powłok. Ma prostą formę w kształcie trapezu. Arkusze blachy mogą mieć wymiary; szerokość 5 – 165 cm, długość 90 cm – 12 m. Równoległe przetłoczenia o przekroju w kształcie trapezu mają wysokość od 2 do 55 m.

Blacha trapezowa nadaje się jako materiał pokryciowy do dachów o kącie nachylenia większym niż 5° – 12°. Układana jest na łatach. Na niezbyt dużych dachach domów jednorodzinnych dobrze sprawdzają się blachy ze średnimi tłoczeniami – o wysokości od 12 do 20 mm.

Blacha trapezowa świetnie prezentuje się zarówno na budynkach nowoczesnych, jak i tych o tradycyjnej stylistyce.

Płyty bitumiczno – włóknowe tak jak blachę trapezową układa się na łatach. Są one materiałem lekkim i mocnym, a dzięki temu, że występują w dużych arkuszach, układa się je bardzo szybko i sprawnie. Pamiętać należy jednak, że mają jedną z najniższych odporności ogniowych pośród materiałów pokryciowych.

Gont bitumiczny

Gont bitumiczny fot. GAF

Płyty bitumiczno – włóknowe zbudowane są z siatki złożonej z włókien organicznych, nasyconej bitumem. Płyty mają falisty kształt, i imitują wygląd dachówek ceramicznych. Można je montować jako pokrycie dachu o kącie nachylenia połaci od 7° do 90° . W odróżnieniu od płyt falistych, te, które odzwierciedlają kształt dachówek nadają się na dachy o kącie nachylenia połaci nie mniejszym niż 20° . Są one tak elastyczne, że można z powodzeniem wykańczać nimi również powierzchnie łukowe.

Płyty i płytki cementowo – włóknowe nie są może tak elastyczne jak płyty bitumiczne, ale za to nie szkodzi im ogień. Układane są również na łatach. Będąc nowoczesnym eternitem, nie zawierają szkodliwych substancji, bowiem włókna azbestowe zastąpione są niegroźnymi włóknami sztucznymi i celulozowymi. Jest to materiał lekki, trwały, a przy tym przystępny cenowo.

Arkusze płyt wyglądem do złudzenia przypominają płyty bitumiczne, z kolei płytki mają kształt płaskich dachówek. Zarówno płyty jak i płytki wykonane są z cementu zbrojonego włóknami sztucznymi lub celulozowymi. Są przeznaczone na pokrycie dachu o kącie nachylenia połaci nie mniejszym niż 7° .Wykańcza się nimi jedynie powierzchnie płaskie ze względu na brak elastyczności. Płytkami z kolei można pokrywać połacie o nachyleniu minimum 25° . Płytki cementowo – włóknowe można również mocować do sztywnego poszycia zaizolowanego papą bez potrzeby stosowania łat.

Gonty bitumiczne dachówek, gontów, płytek łupku lub płaskich płytek blaszanych. Czym rożni się to pokrycie dachu od poprzedniego? Gonty bitumiczne montuje się na sztywnym poszyciu. Gonty bitumiczne to fragmenty najlepszej jakościowo papy z rdzeniem z włókna szklanego, z wierzchu pokryte kolorową posypką albo folią metalową. Różnią się one nie tylko kształtem wycięć, ale również rodzajem posypki (ceramiczna, mineralna, z naturalnego łupku) oraz jej barwą. Kolor posypki nie tylko stanowi o atrakcyjnym wyglądzie, ile zabezpiecza gonty przez promieniowaniem UV i uszkodzeniami mechanicznymi. Najbardziej ekskluzywne rodzaje gontów powleczone są cienką folią miedzianą albo cynkowo-tytanową. Tworzą pokrycie o wyjątkowych wyglądzie. Pokrycie dachu z gontów nie obciąża zanadto konstrukcji i można je montować na połaciach o nachyleniu od 11° do 90°.

Więcej w kategorii: Pokrycia dachowe

Dodaj komentarz