Wraz ze wzrostem naszej świadomości dotyczącej zdrowego życia rosną nasze wymagania dotyczące standardów czystości wody pitnej. Co jednak, jeśli woda, która płynie w naszych kranach nie jest wolna od niebezpiecznych substancji zanieczyszczających a jej jakość i smak często pozostawia wiele do życzenia? Najlepszym wyjściem wydają się tu filtry wodne.
[sam_zone id=”9″ codes=”true”]
Filtry wodne czy przejście na wodę mineralną? Przy takim wyborze, jednak wybieramy filtry wodne, bo ich użytkowanie na dłuższą metę jest bardziej ekonomiczne.

Woda z kranu czy woda mineralna
Niepokój o jakość i bezpieczeństwo wody bieżącej, zapoczątkował wzrost sprzedaży wody mineralnej. Jednak stosowanie wody mineralnej zamiast wody bieżącej nie jest idealnym rozwiązaniem. Po pierwsze, woda mineralna jest stosunkowo droga, więc nie będziemy jej używać do mycia czy prania. Poza tym jak wykazują ostatnie badania, bardzo często zawartość butelki sprzedawanej jako woda mineralna, może nawet znacznie różnić się od składu opisanego na etykiecie. Zwłaszcza kupując niemarkową wodę mineralną, nie mamy pewności czy producent nie sprzedaje przefiltrowanej wody bieżącej, jako wodę mineralną. Odpowiedzią na ten problem są coraz częściej stosowane w domach filtry wodne. Zanim jednak zdecydujemy się na ich zakup, warto zapoznać się z paroma faktami, aby wybrać model jak najlepiej dostosowany do naszych potrzeb.
Rodzaje filtrów wodnych
Filtry wodne możemy podzielić na dwie grupy ze względu na ich sposób działania i na miejsce ich zamontowania.
Rodzaje filtrów ze względu na miejsce montażu:
– montowane za wodomierzem lub za zbiornikiem hydroforowym, oczyszczają całą zimną wodę dochodzącą do mieszkania.
– filtry nakranowe, przeznaczone do filtracji wody płynącej tylko z danego kranu. Najczęściej stosuje się filtry wody pitnej, ale są już dostępne filtry przeznaczone do zamontowania przy zaworze pralkowym, czy przy prysznicu
– inny rodzaj to filtry, które nie wymagają montażu, np. są to filtry dzbankowe. Tego typu filtry pomimo pozornej prostoty działania, dają zaskakująco dobry efekt.

Filtry różnią się też rodzajem metody filtracji wody, stopniem skuteczności i kosztami.
Metody filtracji wody:
– Filtry UV skutecznie działają na bakterie i wirusy w wodzie, jednak nie usuwają z niej zanieczyszczeń chemicznych i mechanicznych.
– Filtry zmiękczające eliminują z wody kationy wapnia i magnezu, potocznie zwane kamieniem. Wapń i magnez, występujące w twardej wodzie mogą podrażniać skórę i zostawiać brzydkie plamy i osady na armaturze w łazience i kuchni.
– Filtry węglowe w ich skład wchodzi aktywny węgiel, usuwają z wody chlor, związki chloro pochodne i organiczne. Istnieją dwa rodzaje filtrów węglowych: w plastikowej obudowie z węglem aktywowanym w postaci granulatu, te działają na zasadzie przepływu liniowego lub z wkładem zbudowanym z brykietu, działającego powierzchniowo. Węgiel aktywowany adsorbuje z wody około 99% chloru, 97 – 98% i zanieczyszczeń chloro pochodnych.
– Odwrócona osmoza. Tą metodą uzyskuje się wodę gruntownie oczyszczoną z wszystkich substancji, niestety również całkowicie pozbawioną minerałów.
Plusy i minusy stosowania filtrów wodnych
Plusy:
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
– Filtry do wody, usuwają najniebezpieczniejsze substancje zanieczyszczające wodę, lepiej niż jakakolwiek inna metoda. Stosując filtry wodne, mamy pewność, że nasza woda będzie zdrowsza niż ta, która płynie prosto z kranu.
– Użytkownicy twierdzą, ze przefiltrowana woda jest smaczniejsza i z pewnością wielokrotnie tańsza niż używanie wody mineralnej.
– Poza tym są zaprojektowane, tak by pracować z wodą wodociągową.
Minusy:
– Większość filtrów potrzebuje do działania energii elektrycznej.
– Używając filtrów wodnych należy liczyć się z koniecznością wymiany wkładów w filtrach. Wkłady te jednak są niedrogie. Gdy uświadomimy sobie fakt, że wkłady wymieniamy z reguły raz na pół roku, koszty uzyskania czystej, bezpiecznej wody, są naprawdę niewielkie.