Folia dachowa spełnia bardzo ważne funkcje izolacyjne, chroni przed negatywnymi skutkami wilgoci, wiatrem oraz pomaga zatrzymać ciepło w naszym domu. Dlatego właśnie jej wybór jest taki ważny.
[sam_zone id=”9″ codes=”true”]
Folia dachowa dzieli się na folie paroizolacyjne i folie wstępnego krycia.

Wewnątrz pomieszczeń stosuje się folie paroizolacyjne. Pełnią one funkcję izolacyjną i chronią przed wilgocią pochodzącą z wnętrza domu. Układa się je w miejscach przy pomieszczeniach ogrzewanych, między płytami gipsowo-kartonowymi, a izolacją cieplną. Służy to zapobieganiu przedostawania się pary wodnej do ścian i do konstrukcji dachowej. Folie paroizolacyjne występują w opcji pokrytej jednostronnie warstwą aluminiową oraz zbrojone siatką wykonaną z tworzywa. Wzbogacenie folii o warstwę aluminiową powoduje odbijanie promieniowania cieplnego, dzięki czemu więcej ciepła zostaje w pomieszczeniu.
Folia dachowa wstępnego krycia mogą zastępować tymczasowo pokrycie, doskonale chroniąc dach przed deszczem. Dzielimy je na niskoparoprzepuszczalne oraz wysokoparoprzepuszczalne.
Paroprzepuszczalność stanowi o sposobie użycia folii wstępnego krycia, a dokładnie o jej wbudowaniu w konstrukcję dachową (bez szczeliny wentylacyjnej czy ze szczeliną). Paroprzepuszczalność to główna funkcja folii dachowych. Należy pamiętać, że folia dachowa przepuszcza parę wodną przenikającą z wnętrza domu tylko w jedną stronę, dlatego niezwykle ważny jest sposób jej kładzenia.
Folia dachowa w zależności od rodzaju przepuszcza różną ilość pary wodnej. Od tego głównie zależy wielkość szczeliny wentylacyjnej, którą ewentualnie należy pozostawić pod pokryciem. W przypadku folii o wysokiej paroprzepuszczalności oficjalnie nie ma wymogu zachowania szczeliny wentylacyjnej, niektórzy jednak zalecają profilaktycznie jej wykonanie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku folii o niskiej paro przepuszczalności. Zaleca się bowiem wykonanie minimum 4 cm szczeliny między nią, a izolacją cieplną.
Różnica między foliami wysokoparoprzepuszczalnymi, a niskoparoprzepuszczalnymi polega na większej zdolności tych pierwszych do przepuszczania pary wodnej.
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Folia dachowa wysokoprzepuszczalna może stykać się bezpośrednio z izolacją cieplną bez zagrożenia zawilgoceniem. Można je kłaść zamiast papy na sztywnym poszyciu z desek, pamiętać trzeba jedynie o wykonaniu szczeliny wentylacyjnej między ociepleniem, a deskami.Folie te mogą również zastępować sztywne poszycie pod pokrycia wykonane z blachy dachówkowej lub dachówki ceramicznej na dachu z odpowiednio ocieplonym poddaszem.
Folia dachowa niskoparoprzepuszczalna – składa się z trzech warstw, z dwóch warstw folii płaskiej i ze zbrojenia wykonanego z siatki z tworzywa sztucznego. Są najtańsze wśród folii dachowych. Stosuje się je na dachach domów z nieocieplonym poddaszem nieużytkowym. W przypadku dachów ocieplonych, należy pamiętać o wykonaniu przeciwwilgociowej szczeliny wentylacyjnej pomiędzy folią, a izolacją cieplną.