Grzejniki kojarzą nam się często z mało atrakcyjnymi kaloryferami z żeliwnych żeberek. Ale takie rozwiązanie to już przeszłość. Obecnie rodzaje grzejników i ich kolorystyka jest tak bogata, że czasem ciężko się zdecydować.
[sam_zone id=”9″ codes=”true”]
Ciepło przekazywane przez grzejniki pochodzi z docierającej do nich wody krążącej w instalacji. Woda ogrzewana jest przez urządzenie grzewcze (np.: pompę ciepła, piec, kominek, kolektor słoneczny).
Jak działają grzejnik?
1) dokładnie ustalmy miejsce ich zamontowania – z uwagi na rozmiary, konstrukcję lub moc inne grzejniki będą odpowiednie do pokoju, przedpokoju czy też do ogrzania łazienki albo kuchni,
2) sposób podłączenia grzejnika – urządzenia te obecnie można podłączać z boku albo od dołu, ze ściany lub z podłogi (w tym przypadku trzeba uwzględnić fakt, że widoczne będą rurki doprowadzające wodę),
3) odpowiedni dobór mocy grzejnika, a co za tym idzie jego rozmiaru (uwaga! grzejniki o tej samej mocy mogą w znaczący sposób różnić się rozmiarami),


4) w zależności od typu instalacji grzewczej np.: pompowa lub grawitacyjna,
5) w zależności od materiału użytego do wykonania rur np.: stalowe lub plastikowe do których można montować grzejniki każdego typu, do rur miedzianych nieodpowiednie będą grzejniki aluminiowe z uwagi na możliwą korozję w miejscach łączenia.
Z czego wybrać czyli rodzaje grzejników:
Grzejniki członowe – inaczej nazywane żeberkowymi z uwagi na swoją konstrukcję (składają się z pojedynczych żeberek z aluminium lub żeliwa). Zazwyczaj podłączenie grzejnika umieszczone jest z boku. Wyróżniamy także rodzaje grzejników członowe:
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
– aluminiowe – lżejsze od żeliwnych i bardziej efektywne (nawet do 40%),
– żeliwne – bardzo trwałe, ale o dużej wadze. Najczęściej kojarzą nam się z tradycyjnymi „kaloryferami”, chociaż obecnie ich wzornictwo jest dużo ładniejsze. Zwykle charakteryzują się dużą bezwładnością cieplną, co niestety utrudnia regulację temperatury.
Grzejniki żeberkowe stalowe – wyglądem przypominają grzejniki członowe, ale w tym przypadku elementy połączone są ze sobą na stałe i nie można ich dodawać ani odejmować (taką możliwość mają grzejniki członowe aluminiowe lub żeliwne). Są bardzo ekskluzywne, ale niezwykle wrażliwe na korozję.
Grzejniki płytowe stalowe – najpopularniejszy i najczęściej obecnie stosowany rodzaj grzejników. Dostępne są grzejniki jedno-, dwu- lub trzypłytowe. Można wybrać również modele z dodatkowym radiatorem (jest to specjalna blacha umieszczona pomiędzy płytami, która zwiększa powierzchnię wymiany ciepła). W zależności od typu można je podłączyć z boku lub z dołu. Najbardziej popularne są grzejniki stalowe dwupłytowe, gdyż są bardzo efektywne, a jednocześnie nie zajmują wiele miejsca.Natomiast grzejniki jednopłytowe z uwagi na łatwość czyszczenia doskonale nadają się do pomieszczeń wymagających szczególnej higieny.
Grzejniki płytowe nie są polecane do łazienek – duża wilgotność powietrza może przyśpieszyć ich korozję.

Grzejniki panelowe stalowe – bardzo eleganckie i oferowane w różnych wymiarach i kolorach. Zbudowane z poziomych lub pionowych paneli. Dostępne nie tylko w standardowych wymiarach, ale także na zamówienia np.: wygięte w specjalny łuk.
Grzejniki konwektorowe – zbudowane z elementu grzewczego oraz osłony. Ten pierwszy to wymiennik ciepła, zazwyczaj miedziano-aluminiowy. Osłona (najczęściej stalowa) ma dwojakie przeznaczenie: po pierwsze tworzy „komin” zwiększając szybkość ruchu ciepłego powietrza, a więc zwiększa efektywność grzejnika, po drugie zabezpiecza przed poparzenie (szczególnie jeśli w domu mieszkają małe dzieci). Można kupić modele grzejników konwektorowych wyposażonych w grzałkę elektryczną, dzięki czemu możemy ich używać poza sezonem grzewczym. Są bardzo lekkie, więc nadają się do montażu nawet na ściankach gipsowo-kartonowych. Mogą także być wyposażona w nóżki, umożliwiające przymocowanie ich do podłogi.
Grzejniki ozdobne – najbardziej znane w tej grupie są grzejniki rurowe, bardzo często wykorzystywane w łazienkach i z tego powodu nazywane czasami grzejnikami łazienkowymi. Można mocować je nie tylko na ścianie, ale także do podłogi lub sufitu. Podobnie jak grzejniki konwektorowe wyposażone są w grzałkę elektryczną, co umożliwia ich wykorzystanie poza sezonem grzewczym. Należy pamiętać, że grzejnik łazienkowy to nie suszarka – wieszanie mokrego materiału na rozgrzanej płycie grzejnika może doprowadzić do pękania powłoki lakierniczej.
Do grzejników ozdobnych zaliczają się także grzejniki z płyt stalowych oraz z konglomeratów kamiennych. Można kupić grzejniki przypominające kolumny, a nawet rzeźby lub rośliny.