Projektujemy oświetlenie wnętrza

07.01.2016

Projektując oświetlenie wnętrza, powinniśmy wiedzieć, że to niełatwe i wymagające sporej wiedzy technicznej zadanie. Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie gwarantuje niezwykłe efekty.

Oświetlenie wnętrza pełni nie tylko funkcję użytkową, ale również ma ogromny wpływ na charakter mieszkania i klimat panujący w nim. Dobre oświetlenie powinno nie tylko zapewniać idealne warunki do pracy i wypoczynku, ale także dekorować wnętrze, podkreślając jego urodę.

Oświetlenie salonu

Oświetlenie salonu fot. spaced.com.au

Rodzaj oświetlenia powinien być dopasowany do naszych potrzeb oraz do funkcji, jaką ma spełniać dane pomieszczenie. Dlatego zanim urządzimy nasze wnętrze i rozmieścimy wszystkie lampy i punkty świetlne, spróbujmy wstępnie zaplanować ustawienie mebli i innych sprzętów w domu, zastanówmy się co chcemy uwypuklić, a co schować. Wyznaczmy strefy funkcyjne i dekoracyjne oświetlenia.

Planujemy oświetlenie wnętrza

1. Po pierwsze rozprowadźmy maksymalną ilość punktów oświetleniowych i kontaktów. Nigdy nie wiadomo kiedy będziemy potrzebować dodatkowego oświetlenia, poza tym dzięki takim możliwościom, będziemy mogli „przemeblować” wnętrze uwypuklając inne niż dotychczas strefy bądź elementy wyposażenia, lub ukrywając te miejsca, na które nie chcemy dłużej zwracać uwagi.

2. Planując oświetlenie wnętrza,  powinniśmy przede wszystkim obalić mit oświetlenia centralnego – górnego, jako głównego źródła światła. Takie światło nie tylko męczy wzrok, ale również nie oświetla dostatecznie wszystkich miejsc w pomieszczeniu. Nie rezygnujmy jednak całkowicie z górnego oświetlenia, bowiem niezbędne jest ono np. przy generalnych porządkach w domu i od czasu do czasu warto z niego korzystać, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej, kiedy tego światła nam brakuje najbardziej. Doświetlajmy więc wnętrze innymi źródłami światła o mniejszym natężeniu, a światła centralnego nie nadużywajmy.

3. Chcąc powiększyć optycznie przestrzeń, trzeba ją maksymalnie rozjaśnić. Najlepiej więc umieśćmy źródła światła w każdym kącie danego pomieszczenia.

4. Nie zawsze mamy ochotę przebywać w pomieszczeniu, które jest nadmiernie oświetlone. Czasami potrzebujemy chwili wytchnienia i zrelaksowania się w lekko przyciemnionym wnętrzu. Zaopatrzmy się więc się w ściemniacze lamp bocznych i górnych, dzięki temu będziemy mogli dowolnie sterować natężeniem oświetlenia.

5. Na rynku mamy wiele nowoczesnych rodzajów oświetlenia. Zamiast tradycyjnych żarówek, wybierajmy rozwiązania oszczędzające energię czyli oświetlenie ledowe i świetlówki energooszczędne.

6. Oświetlenie wbudowane w konstrukcje z płyt gipsowo – kartonowych jest tańsze i bardzo użyteczne, niemniej jednak radzimy nie zastępować tego rodzaju oświetleniem tradycyjnych lamp i żyrandoli. Tradycyjne rozwiązania wnoszą bowiem do wnętrza dużo ciepła, wdzięku i stylu.

7. Dzięki oświetleniu możemy zbudować we wnętrzu niepowtarzalny klimat, dlatego doceńmy rolę dekoracyjną np. kinkietów, oświetlających obrazy lub zdjęcia na ścianie.

8. Jeśli nie zasłaniamy okien, najlepiej na parapecie postawić zapaloną lampę, dzięki temu przechodnie nie zobaczą naszego wnętrza.

9. Światło, które służyć nam będzie do czytania lub do przygotowywania posiłków może być nie tylko elementem wypełniającym, ale także tworzyć charakter wnętrza. Dlatego warto zadbać o jego wybór.

Oświetlenie kuchni

Oświetlenie kuchni fot. spaced.com.au

10. Jeśli lubimy czytać przed snem, dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie lampki nocnej na półce przy łóżku albo zainstalowanie kinkietów ściennych.

11. Dobrego oświetlenia wymaga stół, dlatego dobrze zawiesić centralnie nad nim lampę, która oświetli potrawy czy dekoracje znajdujące się na stole.

12. Pamiętajmy również o właściwym i dostatecznym oświetleniu kuchni, w której trzeba zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie blatu roboczego, strefy gotowania i zmywania.

Więcej w kategorii: Instalacje elektryczne

Dodaj komentarz