Automatyczne bramy wjazdowe to rozwiązanie niezwykle wygodne i komfortowe. Dzięki nim możemy wjechać na posesję bez konieczności wysiadania z samochodu. Właściwie eksploatowane i regularnie konserwowane będą spełniać swoją funkcję przez długie lata.
[sam_zone id=”9″ codes=”true”]
Bramy wjazdowe wyposażone w napęd posiadają rozwiązania umożliwiające ich bezpieczną eksploatacje. Najbardziej podstawową ochronę zapewnia system fotokomórek, którego nadajniki umieszcza się odpowiednio na linii bramy i za jej skrzydłami. Jest to zabezpieczenie strefy zamykania i otwierania skrzydła. Jeśli wiązka promieniowania wytworzona przez jeden z nadajników zostanie przerwana, centrala sterująca odbiera odpowiedni sygnał i ruch skrzydła zostaje odwrócony. Dzięki takiemu rozwiązaniu brama nie zrobi krzywdy osobie znajdującej się przypadkowo w świetle zamykającej się bramy i nie uszkodzi nadjeżdżającego auta.
Centrale sterujące często wyposaża się w dodatkowe zabezpieczenia przeciw zgnieceniom, dzięki którym w momencie, gdy napęd napotyka opór i jego siła wzrasta, siłownik natychmiast zmienia bieg automatyczne bramy wjazdowe. Podobny efekt zapewnia listwa optyczna, którą mocuje się do krawędzi skrzydła przy bramach przesuwnych. Jeżeli listwa otrze się o jakiś obiekt, ruch bramy zostaje automatycznie odwrócony. Niektóre bramy wyposażone są także w ostrzegawczy mechanizm sygnalizacji świetlnej, połączony nieraz z sygnałem dźwiękowym.
Mimo wielu usprawnień bramy wjazdowe z automatyką, powinno się je poddawać okresowym kontrolom. Należy czyścić wszystkie elementy elektroniczne, bowiem często do nich właśnie dostają się małe owady (np. mrówki), a nawet myszy. Pamiętajmy także o regulacji siły przesuwu bramy, bowiem z biegiem czasu często trzeba ją zwiększyć. Regulacji wymaga również napęd bram przesuwnych. Zaleca się robić przegląd systemów automatycznych 1-2 razy w ciągu roku. Warto pamiętać o regularnej konserwacji, bowiem koszt naprawy zaniedbanego napędu jest wysoki, a może się okazać, że po latach użytkowania, jest on na tyle zniszczony, że nadaje się już tylko do wymiany.
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Pamiętajmy również, aby regularnie czyścić szynę bramy automatycznej, po której poruszają się rolki bramy. Często zalega w niej piasek, liście, śnieg i inne zanieczyszczenia, które mogą blokować działanie bramy. Jeśli mamy z kolei bramę przesuwną samonośną, to przed otwieraniem bramy, pamiętajmy o usunięciu przeszkód, które utrudniają jej prace, takich jak; liście czy zalegająca warstwa śniegu. Zanim zaś otworzymy bramę dwuskrzydłową, usuńmy sprzed wjazdu śnieg. W innym razie może dojść do urwania zawiasów czy do nadmiernego przeciążenia i zużycia napędu.