Prysznic to doskonałe rozwiązanie do każdej łazienki. Pozwala oszczędzić miejsce i prezentuje się stylowo. Producenci oferują wiele rozwiązań. Do wyboru masz prysznic w typie walk-in, kabinę prysznicową dostępną w wielu wariantach lub na dodatki do wanny, które sprawią, że zyskasz dwa w jednym – prysznic i możliwość zażywania relaksujących kąpieli. Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz każdą z opcji, co ułatwi Ci wybór jednej z nich. Zapraszamy do lektury!
Zrób to przed wyborem prysznica do swojej łazienki
Prysznic nadaje się do każdej łazienki, ponieważ zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Do małych pomieszczeń polecane są kabiny walk-in, które pozbawione są brodzika, dzięki czemu optycznie powiększają przestrzeń. Niestety montaż tego typu prysznica jest najbardziej wymagający. Aby dowiedzieć się, czy masz swobodę wyboru, sprawdź:
- grubość i spadek podłogi,
- wymiary miejsca pod prysznic.
Podłoga, na której można zamontować prysznic bez brodzika, powinna mieć grubość 10–12 cm. Niektórzy producenci oferują syfony, przy których wysokość podłogi może sięgać zaledwie 7–8 cm. Jeśli okaże się, że Twoja podłoga nie spełnia nawet minimalnych wymogów, musisz rozejrzeć się za innym rozwiązaniem.
Odpowiedni kąt nachylenia podłogi zapewnia sprawne spływanie wody do syfonu. Spadek powinien wynosić minimum 2%. Sprawdź, czy w Twojej łazience da się go wykonać. Dodatkowo przy montażu prysznica bez brodzika konieczne jest wykonanie przeciwwilgociowej izolacji podłogi.
Znalezienie miejsca pod prysznic o minimalnych wymiarach stanowi najmniejszy problem. Prysznice walk-in mają zazwyczaj prostokątny kształt i nie sprawdzą się w łazienkach, w których zarówno rozmiar, jak i rozmieszczenie przyłączy wodno-kanalizacyjnych pozwalają jedynie na montaż narożnej kabiny prysznicowej. Zmierz dokładnie swoją łazienkę, dla wygody przenieś wymiary na prosty rysunek.
Prysznic walk-in – czy warto wybrać go do łazienki?
Kiedy już znasz wymiary i rozwiązania techniczne w swojej łazience, czas na wybór wymarzonego prysznica. Opcji do wyboru jest wiele. Zacznijmy omówienie od wspomnianego już i bardzo modnego obecnie prysznica walk-in. Czym jest?
Najprościej mówiąc, prysznic walk-in charakteryzuje się brakiem brodzika. Zamiast niego mamy odpowiednio przystosowaną podłogę z odpływem liniowym lub punktowym. Właściwie wykonany spadek zapobiega rozlewaniu się wody poza wyznaczone miejsce na prysznic.
Ten typ prysznica ma wiele zalet. Jest odpowiedni dla osób starszych i z niepełnosprawnością ruchową. Brak brodzika sprawia, że małe łazienki wydają się przestronniejsze, zwłaszcza przy wyborze prysznica bez drzwi. Dodatkowo nic Cię nie ogranicza w wyborze wymiarów przestrzeni kąpielowej. Swobodę daje również możliwość zamówienia drzwi prysznicowych pod wymiar.
Walk-in możesz zamontować we wnęce lub w zabudowie, dzięki czemu zyskujesz efekt odwrotny do pożądanego przy wyborze otwartego prysznica. Do tego rozwiązania pasują drzwi szklane z metalowymi profilami w kolorze głębokiej czerni lub złotym. Wyglądają elegancko i czysto. A jeśli nie chcesz drzwi, możesz postawić na kotarę prysznicową, którą możesz rozsunąć po kąpieli i otworzyć tym samym przestrzeń kąpielową.
A może tradycyjna kabina prysznicowa?
Jeśli należysz do osób, które do prysznicy walk-in nie są przekonane, to nic straconego. Na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych modeli kabin prysznicowych, które z pewnością zaspokoją Twoje potrzeby. Zarówno jeśli zależy Ci na budżetowych rozwiązaniach, jak i wyposażeniu z wyższej półki cenowej. Na co zwrócić uwagę, wybierając kabinę prysznicową?
Pierwszą sprawą jest materiał, z którego wykonana jest kabina. To od niego zależeć będą komfort użytkowania, a także estetyka, trwałość i cena. Najmniej trwałe kabiny prysznicowe wykonane są z tworzywa sztucznego. Między różnymi modelami plastikowych kabin istnieją istotne różnice, które będą decydowały o tym, jak elastyczne są ścianki drzwi, a tym samym jak głośno pracują. Niewątpliwą zaletą wyposażenia z tworzywa sztucznego jest cena. Kabiny prysznicowe z plastiku są najtańsze, ale i najtrudniej utrzymać je w czystości, ponieważ kamień i mydliny łatwo się na nich osadzają, a czyszczenie mocniejszymi środkami czy twardszą gąbką powoduje nieestetyczne rysy.
Najchętniej wybierane, aczkolwiek droższe modele kabin prysznicowych wyposażone są w szklane drzwi z aluminiowymi profilami. Nowoczesne drzwi do kabiny prysznicowej wykonane są z grubego, transparentnego szkła, które dzięki specjalnym powłokom łatwo jest utrzymać w czystości. Profile dostępne w różnych wariantach kolorystycznych stanowią eleganckie wykończenie kabiny, które z łatwością dopasujesz do aranżacji wymarzonej łazienki.
Po dokonaniu pomiarów już wiesz zapewne, gdzie możesz ulokować swoją kabinę prysznicową i jakie ma mieć wymiary. Zastanów się nad jej kształtem oraz sposobem otwierania drzwi do prysznica. Do małej łazienki w bloku polecane są kabiny narożne, które zabierają najmniej przestrzeni, nadal zapewniając komfort codziennych zabiegów higienicznych. Jeśli warunki techniczne Ci na to pozwalają, możesz wybrać inny kształt. Dostępne są kabiny prostokątne, kwadratowe oraz o asymetrycznym kształcie. Drzwi do prysznica przesuwne i harmonijkowe nie zabierają miejsca, z kolei skrzydłowe charakteryzują się prostą konstrukcją i najmniejszą awaryjnością.
Rozwiązanie dwa w jednym – zasłonka do wanny zamiast prysznica
Co zrobić w sytuacji, kiedy od czasu do czasu lubisz wziąć relaksującą kąpiel, ale na co dzień masz czas jedynie na szybki prysznic? Możesz zamienić swoją wannę w prysznic, jeśli zamontujesz do niej zasłonę prysznicową. Sposób montażu jest prosty, nie wymaga remontu, a nawet wiercenia otworów w ścianie. Wiele zasłonek montuje się na drążku rozporowym. Koszt zakupu kotary prysznicowej zamyka się w kilkudziesięciu złotych. Pozostaje tylko domontować uchwyt na słuchawkę prysznicową i gotowe! W prosty i tani sposób zyskujesz przestrzeń kąpielową, która zaspokaja wszystkie Twoje potrzeby.
Jeżeli natomiast jesteś na etapie remontu łazienki, możesz wybrać wannę z parawanem. Może on być montowany na całej długości wanny lub przesłaniać jedynie jej część. W ten sposób zyskujesz stylowe i niezwykle praktyczne rozwiązanie w swojej – nawet niewielkiej – łazience.
Źródła zdjęć: pixabay.com, pexels.com