Kąt nachylenia dachu zależy od klimatu terenu. W Polsce, w domach jednorodzinnych wynosi on najczęściej 30°–45°. Wybór ten, jest uwarunkowany klimatem, w jakim żyjemy. Przy takim spadku dachu woda deszczowa jest szybko odprowadzana a śnieg nie zalega na nim grubą warstwą.
[sam_zone id=”9″ codes=”true”]
Należy tu podkreślić, że śnieg, o czym przekonaliśmy się w czasie ostatnich zim, może stanowić znaczne obciążenie dla konstrukcji dachu. Poza tym powoli topniejący śnieg jest prawdziwym sprawdzianem szczelności dachu.
Szkielet dachu
Do wykonania pokrycia dachu w niektórych wypadkach jest potrzebne wykonanie szkieletu w postaci sztywnego podłoża, czyli deskowania. Czasem wystarczające jest opłacenie i ułożenie folii o niskiej paroprzepuszczalności albo znów membrany, której paroprzepuszczalność jest wysoka. Szkielet w postaci odeskowania, można wykonać nawet, jeśli nie jest on konieczny, ale wiąże się to ze wzrostem kosztów materiałów i robocizny. Ten koszt wynikający ze specyfiki materiałowej należy brać pod uwagę, porównując ceny różnych rodzajów pokryć.
Wykonanie szkieletu z desek jest konieczne przy pokryciu dachu papą, gontami bitumicznymi i w przypadku dachów płaskich.
Kąt nachylenia dachu, a szczelność pokrycia
Ogólna reguła dotycząca szczelności dachu jest dość prosta, im większy kąt nachylenia dachu, tym mniejszą wagę możemy przykładać do szczelności.Jednak jak we wszystkim, należy zachować stosowny umiar, gdyż przy zbyt dużym, przekraczającym 60°, spadku dachu, mogą pojawić się problemy;
– z mocowaniem elementów jego pokrycia, np. dachówki mogą wymagać dodatkowego mocowania spinkami, które przy mniejszym kącie nachylenia dachu nie jest potrzebne
– silny kąt nachylenia dachu nie powinien być stosowany na terenach nawiedzanych przez wichury, gdyż od zawietrznej strony dachu o dużym spadku, powstaje w pewnych specyficznych warunkach podciśnienie (ssanie), które grozi zerwaniem pokrycia dachu.
– w przepadku dachu pokrytego papą silny kąt nachylenia dachu powoduje spływanie warstwy bitumicznej z rozgrzanego słońcem materiału.
– papa jest mało estetyczna, a na dachu o dużym spadku jest bardzo widoczna.
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Jest wiele materiałów, które można na stosować z większą dowolnością, ale jeśli projekt domu wykonywany jest dla nas indywidualnie sami określamy nasze oczekiwania i uzgadniamy je z architektem. Inaczej jest, gdy sięgamy po gotowy, typowy projekt a to staje się coraz powszechniejszą praktyką. Wówczas projekt narzuca nam pewne rozwiązania konstrukcyjne dachu a co za tym idzie powinniśmy użyć pokrycia o podobnych parametrach, jak to zaproponowane w projekcie. Na wszelki wypadek warto uzgodnić planowane zmiany z autorem projektu. Przy czym zwróćmy uwagę czy w wybranym przez nas gotowym projekcie architekt wskazał rodzaj materiału czy konkretne rozwiązanie produktowe.
Jakie pokrycia dachu stosuje się przy konkretnych nachyleniach kąta dachu? Od 3-17 stopnia: papa asfaltowa układana potrójnie na betonie lub deskowaniu
Od 11 do 31 stopnia: papa asfaltowa układana podwójnie na betonie lub deskowaniu
Od 11 do 90 stopnia: blacha ocynkowana
Od 31 do 45 stopnia: ceramiczna dachówka zakładkowa
Od 11 do 87 stopnia: dachówka i płyta bitumiczna
Do 3 do 90 stopnia: blacha stalowa i aluminiowa falista