Łazienka z prawidłowo zaplanowanym oświetleniem potrafi wiele. Światło może wyeksponować konkretną przestrzeń, wybrane elementy armatury bądź ciekawą aranżację.
Ukryje również to, czego wolelibyśmy nie oglądać. Natomiast łazienka z niewłaściwym i niewystarczającym oświetlenie odbierze uroku nawet najbardziej wyrafinowanej przestrzeni.

Łazienka, przy planowaniu oświetlenia w niej kierujmy się:
– funkcjonalnością, tak, aby odpowiednio rozłożyć akcenty świetlne, właściwie oświetlić wszystkie strategiczne miejsca
– bezpieczeństwem, tak, aby oświetlenie nie przeszkadzało w codziennych czynnościach i nie zagrażało naszemu bezpieczeństwu w łazience
– estetyką – po to, aby udekorować światłem pożądane miejsca i elementy, wykorzystując ciekawe efekty światłocienia
Aby łazienka miała większą funkcjonalność, warto rozłożyć w niej oświetlenie na centralne i miejscowe.
Oświetlenie ogólne w łazience to zwykle zamocowany na suficie żyrandol albo szklany klosz. Podstawowym jego zadaniem jest rozproszyć mrok. Warto to centralne światło uzupełnić lampami halogenowymi, które możemy umieścić w strefie kąpielowej, nad prysznicem, wanną, nad półkami, czyli wszędzie tam, gdzie zależy nam na zaakcentowaniu ciekawych detali, które posiada nasza łazienka. Można również zamontować na suficie specjalny panel z kilkoma ruchomymi halogenami, dzięki czemu będziemy mogli swobodnie rozkładać akcenty świetlne w naszej łazience. Pamiętajmy, że skuteczność i efektywność naszego oświetlenia zależy nie tylko od mocy żarówek, których użyjemy, ale również od poziomu pochłaniania światła przez otoczenie. Przestrzenie ciemne, fakturowane lub elementy z ciemnego drewna absorbują światło znacznie mocniej niż gładkie i jasne powierzchnie. Ponadto chcąc zaoszczędzić dodatkowo energię, zainwestujmy w świetlówki, które zużywają 80% mniej energii niż tradycyjne żarówki, a dodatkowo oddają przyjemne jasno światło.


Światło można również wykorzystać miejscowo, na podkreślenie konkretnych elementów i przestrzeni w łazience. Jest ono niezwykłym kreatorem iluzji. Chcąc na przykład optycznie powiększyć przestrzeń łazienkową, skierujmy światło na sufit, jeśli natomiast pragniemy uzyskać efekt obniżenia wysokości sufitu, skierujmy oświetlenie na podłogę.
Podświetlając wnęki również osiągniemy efekt ich powiększenia.
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Możemy wyeksponować światłem dosłownie wszystko. Świetny efekt przyniesie oświetlenie strefy kąpielowej tzn. nad wanną lub natryskiem. Pamiętajmy jedynie, że zgodnie z normą PN-91/E-05009/701 nie można instalować opraw świetlnych na wysokości poniżej 2,25 m od podłogi oraz w odległości mniejszej niż 60 cm od wanny i brodzika. Zainwestujmy również w odpowiednie osłonki opraw świetlnych, które spełniają normy wodoszczelności.
Zwróćmy również szczególną uwagę na właściwe i staranne oświetlenie przestrzeni wokół lustra. Światło powinno bowiem padać równomiernie na twarz osoby w nim się przeglądającej. Można to osiągnąć montując oprawy świetlne symetrycznie po obu stronach lustra, mniej więcej na wysokości twarzy. Pamiętajmy, aby umieścić je w odległości około 75 cm od siebie i mniej więcej na wysokości oczu- około 160 cm ponad poziomem podłogi. Producenci proponują również oprawy lustrzane, wyposażone w okalające lustro, gęsto ułożone żarówki o niewielkiej mocy.