Ogród zimowy czyli inaczej oranżeria od niedawna przeżywa swój renesans. Aby spędzany w nich czas był rzeczywiście przyjemny i relaksujący musimy zadbać o to żeby było w nich ciepło.

Zanim zdecydujemy się na ogród zimowy, dokładnie zastanówmy się jaką funkcję ma spełniać i zgodnie z tym dobierzmy odpowiednie materiały i rozwiązania.
Ogrody zimowe znane są w Europie już od wieków. Ich druga nazwa oranżeria wywodzi się z tego, że najczęściej hodowano w nich drzewka cytrusowe. Niegdyś dostępne tylko nielicznym wybrańcom wywodzącym się z arystokracji, dzisiaj swoim urokiem ozdabiają nie tylko wielkie rezydencje i pałace, ale nawet niewielkie domy jednorodzinne. Wynika to zarówno z ich niewątpliwej atrakcyjność, jak i coraz większej dostępności. Dodatkową przyczyną rosnącej popularności ogrodów zimowym jest to, że dobudowane ściany oranżerii to dodatkowa przegroda, korzystnie wpływająca na bilans cieplny budynku oraz jako wspomagająca bariera akustyczna.Warto rozważyć pomysł zrobienia oranżerii już na etapie planowania projektu nowego domu. To pozwoli na stworzenie jednej, spójnej formy budynku i umożliwi precyzyjne zaplanowanie połączenie konstrukcji ogrodu zimowego ze ścianami budynku. Dobudowywanie oranżerii do budynku gotowego wymaga czasem kosztownych zabiegów adaptacyjnych i wiąże się z ograniczeniami natury przestrzennej i konstrukcyjnej.
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Jedną z najistotniejszych kwestii dotyczących rozwiązań w ogrodzie zimowym jest decyzja czy nasza oranżeria ma być pomieszczeniem zimnym czy ciepłym. Zależy to od funkcji jaką ogród zimowy ma pełnić w naszym domu. Jeżeli planujemy wykorzystywać go jako lenią altanę, chroniącą przed ciepłem lub deszczem, która zimą pełni rolę przechowalni dla roślin ogrodowych nieodpornych na mrozy, to z powodzeniem możemy zdecydować się oranżerię bez ogrzewania. Nawet zimą temperatura nie powinna w ogrodzie zimowym spaść poniżej zera stopni (zazwyczaj oscyluje w granicach 5 – 15°C). Pamiętajmy, że w tej sytuacji ogród zimowy musi stanowić w pełni odrębne pomieszczenie, jedynie przylegające do ściany budynku mieszkalnego. Konstrukcja takiego ogrodu zimowego jest tańsza i prostsza (nieocieplone profile plus pojedyncze przeszklenie).
Jeśli planujemy korzystanie z ogrodu zimowego przez cały rok, niezależnie od temperatury i warunków atmosferycznych, to niezbędne będzie wykonanie w nim odpowiednio dobranego ogrzewania i wentylacji. Dostarczenie do oranżerii ciepła wymaga od nas rozbudowania domowej instalacji c.o. i wyposażenia tego pomieszczenia w grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Taki ogród zimowy można traktować w zasadzie jak dodatkową powierzchnię mieszkalną, doskonale przystosowaną do wypoczynku, rekreacji czy pracy. Przeciwnicy ogrodów zimowych mogą argumentować, że duże przeszkolone powierzchnie powodują spore straty ciepła, ale przy obecnych technologiach jest to praktycznie do zniwelowania. Dużą powierzchnię szyb zrównoważy ciepło słoneczne pozyskiwane z zewnątrz i akumulowane w murowanych fragmentach ścian oraz w podłodze. Ponadto całoroczny ogród zimowy wykonuje się z tzw. profili ciepłych i materiałów o niskim współczynniku przenikalności cieplnej (< 1,1 W/(m2•K).