Ziołowy ogródek – lubczyk

28.09.2011

Od  wieków ludzie stosowali przeróżne wywary, potrawy i zioła, by zapewnić sobie dozgonne uczucie wybranej osoby. Chyba najsłynniejszym ziołem miłosnym, któremu przypisuje się moc wywołania fali namiętności, w naszej tradycji jest lubczyk.

Lubczyk

Lubczyk

Lubczyk swoje miłosne właściwości zawdzięcza smakowi i aromatowi, które nieodmienne wzbudzają dozgonne uczucie do – samego lubczyku. Nie ulega wątpliwości fakt, że naprawdę warto zaprosić lubczyk na ogrodową grządkę z ziołami. Jest to roślina niewymagająca w zasadzie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza jednym – tak samo jak inne zioła wymaga przycinania (w przypadku lubczyku musi być ono dosyć intensywne), które wspomaga rozrastanie się jego pędów. Zioło to bardzo dobrze rośnie samo, pod warunkiem, że zapewnimy mu nasłonecznione miejsce do rozwoju.

Lubczyk to bylina wieloletnia z rodziny selerowatych, o niezwykle silnym, charakterystycznym aromacie. Lubi słońce i sporą ilość wilgoci. Zanim posadzimy lubczyk na naszej grządce, wymieszajmy ziemię z miejsca przeznaczonego pod jego uprawę z kompostową korą lub grubym żwirem. To wspomoże jego dobry wzrost. Ponieważ lubczyk lubi gleby o odczynie zasadowym, warto dodać także kilka garści wapna. Decydując się na uprawę lubczyku pamiętajmy, że rośliny te bardzo szybko się rozrastają (czasem staje się to wręcz kłopotliwe), tak więc nie warto przesadzać z ich ilością. W zasadzie jeden krzew z powodzeniem zaspokoi potrzeby cztero- czy pięcioosobowej rodziny. A jaka jest największa zasada hodowli lubczyku? Jest nią fakt, że zalecenia odnośnie uprawy tej rośliny, można traktować dosyć swobodnie, gdyż radzi sobie ona praktycznie w każdych warunkach. Najwięcej uwagi trzeba jej poświęcać jedynie latem i interweniować, jeśli jej iście przestają mieć charakterystyczny połysk i zaczynają żółknąć. To oznacza, że lubczyk ma zbyt mało wilgoci i trzeba go dodatkowo podlewać.

Jak rozpocząć uprawę lubczyku?

W celu uzyskać sadzonek, nasiona lubczyku trzeba wysiać w inspekcie we wrześniu i pozostawić, bez żadnych dodatkowych zabiegów poza podlewaniem, do kwietnia kolejnego roku. W połowie kwietnia rozsadzamy sadzonki w miejsce, które przeznaczyliśmy dla nich w ogrodzie. Trzeba je wybrać bardzo rozważnie, ponieważ roślina ta nie lubi przesadzania. Lubczyk szybko rośnie, dlatego już w pierwszym roku od posadzenia sadzonka wyrośnie w dużą rozetę, a w ciągu następnych lat stworzy łodygi kwiatowe dorastające nawet do 2 metrów. Lubczyk kwitnie na przełomie czerwca i lipca, ale jego kwiatostany nie są zbyt dekoracyjne i warto je usuwać, gdyż pozostawione wytworzą nasiona z których lubczyk rozsieje się sam i może szybko zdominować sąsiadujące rabaty i grządki. Lubczyk jest ziołem bardzo odpornym i nawet bez dodatkowej ochrony jest w stanie przetrwać na grządce zimowe mrozy (nawet do -25ºC).

Liście lubczyku przeznaczone na przyprawę można zbierać przez cały okres wegetacji, a następnie suszyć je lub zamrozić. Będą niezwykle aromatycznym dodatkiem do zup, bulionów, sosów i pieczeni. Jak smakuje lubczyk? Wbrew pozorom smak ten zna chyba każdy z nas – wystarczy przypomnieć sobie jak smakuje najbardziej popularna przyprawa do zupy zrobiona z lubczyku czyli maggi. Poza zastosowaniem w kuchni lubczyk jest też wykorzystywany jako zioło lecznicze – w przemyśle farmaceutycznym wykorzystywane są korzenie lubczyku. Ma on słabe działanie moczopędne, przeciwdziała wzdęciom, zmniejsza napięcie mięśni gładkich, poprawia trawienie i przyswajanie pokarmów. Lubczyk stosuje się przy zaburzeniach czynności lub zapaleniu nerek, niestrawności, wzdęciach oraz jako antidotum w kuracjach odwykowych palaczy tytoniu.

Więcej w kategorii: Rośliny

Mchy w ogrodzie

Są niepozornymi roślinami. Z jednej strony wykorzystywane od wieków w ogrodnictwie japońskim zyskały popularność, jako…

więcej

Zioła z ogrodu

zioła www.morguefile.com

Zioła  choć dostępne na wyciągnięcie ręki, bo rosną na łąkach polach i w ogrodzie są…

więcej

Dodaj komentarz