Wodne ogrzewanie podłogowe zaliczane jest do ogrzewania akumulacyjnego. Jego zastosowanie umożliwia wykorzystanie kotłów gazowych, także kondensacyjnych, oraz tak niekonwencjonalnych urządzeń, jak pompa ciepła.
Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wybierane przez inwestorów nowych domów. Okazuje się, że nie jest tak drogie jak dotąd sądzono, a w dodatku jest funkcjonalne ma wiele zalet, które z pewnością docenią jego użytkownicy.
Jeśli planujemy założyć w domu ogrzewanie podłogowe, trzeba rozpocząć od stworzenia dokładnego projektu instalacji. Ilość ciepła oddawanego przez podłogę będzie zależeć od temperatury zasilania, średnicy rur i sposobu ich umieszczenia. Ważną rzeczą, która musi być koniecznie uwzględniona w projekcie, jest rozmieszczenie szczelin dylatacyjnych oraz stref brzegowych (znajdują się przy ścianach z dużym przeszkleniem, wyjściach na taras lub balkon).

Oto elementy z których zbudowane jest wodne ogrzewanie podłogowe:
- rury grzewcze,
- izolacja cieplna i przeciwwilgociowa,
- warstwa jastrychu rozprowadzająca ciepło,
- mocowania rur,
- rozdzielacz z systemem regulacji,
- materiały dylatacyjne i kompensujące rozszerzanie podłogi.
Ogrzewanie podłogowe z obiegiem wodnym, działa w niezwykle prosty sposób. Woda zostaje podgrzana w kotle i trafia do rozdzielacza, z którego rozprowadzana jest po budynku systemem rurek umieszczonych w podłodze. Ich początki i końce połączone są z rozdzielaczem.
Jakie rury stosuje się przy wodnym ogrzewaniu podłogowym?
Po pierwsze rury muszą być zrobione z materiału zapewniającego trwałość instalacji. To oznacza, że elementy te muszą być dostosowane do pracy w temperaturze do 70°C i ciśnienia do 0,3 MPa oraz szczelne na dyfuzję tlenu, który może powodować korozję stalowych elementów instalacji. Dlatego do wodnego ogrzewania podłogowego stosuje się: rury z tworzywa z barierą antydyfuzyjną, rury wielowarstwowe z wkładką aluminiową lub rury miedziane.
Ważne jest, aby materiał, z którego wykonane są rury był elastyczny i łatwy w montażu. Standardowo średnica przewodów używanych do ogrzewania podłogowego to 12, 14, 16, 17 i 22 mm. Przy układaniu rur powinniśmy tak dobrać elementy, by, by pętle układane były z jednego odcinka.

Skąd pochodzi ciepło?
Jego źródło mogą stanowić: kotły gazowe, olejowe, elektryczne, pompy ciepła lub kolektory słoneczne.
Jaka powinna być moc grzejnika?
Jednostkowe zapotrzebowanie na ciepło oblicza się według następującego wzoru: należy podzielić normatywne zapotrzebowanie na ciepło i wentylację przez powierzchnię przeznaczoną do ogrzania. Przyjmuje się, że optymalne zapotrzebowanie na ciepło wynosi dla łazienek i przedsionków 120-150W/m2, a 80-100W/m2 dla pozostałych pomieszczeń.