Małe mieszkania i nietypowe drzwi

08.01.2016

W małym mieszkaniu liczy się każdy centymetr powierzchni i jej optymalne wykorzystanie. Powierzchnia ta wymusza by stosować w tych miejscach nietypowe drzwi, które nie mogą zajmować dużo miejsca.

Ciekawym rozwiązaniem, świetnie sprawdzającym się na takiej ograniczonej powierzchni są przesuwne, łamane i składane drzwi. Dotąd używano ich w garderobach, wnękach i schowkach, ale szeroki wybór kolorów i rodzajów tego typu drzwi sprawia, że bez trudu dopasujemy je do wystroju każdego, nawet najbardziej nietypowego wnętrza.

Drzwi łamane

Drzwi łamane fot. Porta

Drzwi łamane

Drzwi łamane fot. Porta

 

 

 

 

 

 

Drzwi stwarzają poczucie intymności we własnych czterech kątach. Chyba wszyscy potrzebujemy przynajmniej odrobiny prywatnej przestrzeni. Jednak na niewielkiej przestrzeni małego mieszkania należy uważać by przede wszystkim, nie przytłaczały nas podziały na zbyt małe pomieszczenia.

Czasem usunięcie ściany oddzielającej przedpokój lub kuchnię, otwiera przestrzeń i sprawia, że całe mieszkanie wydaje się optycznie większe. Co jednak zrobić, jeśli pomieszczenia muszą zachować swój podział funkcjonalny? Jeśli niezbędne jest wydzielenie pokoju dla rodziców i dla dziecka. Tu na scenę wchodzą nietypowe drzwi.

Nietypowe drzwi

W miejscach, w których niemożliwe wręcz jest, zastosowanie tradycyjnych drzwi skrzydłowych, ze względu na małą powierzchnię lub nietypową koncepcję wnętrza, idealnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju systemy przesuwnych, łamanych czy też składanych drzwi. Obecnie na rynku możemy znaleźć niezwykle bogatą ofertę tego typu drzwi, które w sposób zasadniczy, poprawia funkcjonalność pomieszczeń.

Drzwi przesuwane

To sposób na optymalne zagospodarowanie przestrzeni małego mieszkania. Poza funkcją zamykania i otwierania przestrzeni, sprawdzają się w roli ruchomych przegród. Jeszcze niedawno wykorzystywano je jedynie do wnęk i szaf a dziś drzwi rozsuwane czy przesuwne to ostatni krzyk mody. Chętnie stosuje się je nie tyko w małych mieszkaniach, ale w bardzo eleganckich i ekskluzywnych wnętrzach, jako ciekawe rozwiązanie architektoniczne. Dobrze sprawdzają się w wąskich korytarzykach jako drzwi łazienkowe, jednak jak każde rozwiązanie mają też swoje wady. Główną wadą jest tu spora grubość skrzydła a w końcu musi być ono „wpuszczone w ścianę”. Drzwi te są też ciężkie i potrzebują mocnego „układu jezdnego”.

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne fot. Porta

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne fot. Porta

 

 

 

 

 

 

Drzwi składane

Drzwi składane, czyli harmonijkowe to pomysł, który dzięki swojej konstrukcji jest wspaniałą alternatywą dla pomieszczeń o ograniczonej powierzchni. Ich konstrukcję można porównać do harmonijki, co pozwala na maksymalne ograniczenie przestrzeni, koniecznej do otwierania i zamykania drzwi. Drzwi łamane po otwarciu a w zasadzie należałoby powiedzieć po złożeniu, pozostają po jednej stronie framugi.

Montaż tych drzwi jest stosunkowo łatwy, „skrzydło” harmonijkowe przytwierdza się do framugi lub do ściany. Składanie i rozkładanie harmonijki skrzydła, przebiega po szynie górnej za pomocą rolki lub ślizgaczy. Dół drzwi wisi w powietrzu. Do wad tego typu drzwi należy nieszczelność, ale w ostatnim czasie znacznie poprawił się ich wygląd.

Nietypowe drzwi są rozwiązaniem funkcjonalnym w małych powierzchniach, jednak nie zawsze sprawdzą się w większych mieszkaniach.

Więcej w kategorii: Drzwi wewnętrzne

Jak wybrać drzwi

drzwi www.sxc.hu

Mimo, że coraz częściej i chętniej żyjemy na otwartej przestrzeni, rezygnując lub wręcz likwidując ściany,…

więcej

Drzwi wewnętrzne

Drzwi harmonijkowe

Oferta drzwi dostępnych na rynku jest szeroka i różnorodna.  Aby właściwie wybrać drzwi wewnętrzne do…

więcej

Dodaj komentarz

One thought on “Drzwi wewnętrzne

  1. Rzeczywiście spośród wszystkich czynnosci jakich możemy dokonać w interesie odświeżenia drzwi i ja najbardziej polecam między innymi przemalowanie ich faktury na inny kolor. Swoje przemalowalam na kolor biały i dzięki temu wyglądają naprawde dobrze, aż trudno uwierzyć, że służą mi już tyle lat.