Parkiet drewniany, mimo że ma poważną konkurencję w postaci dużo tańszych paneli podłogowych, wciąż jest popularny. Ociepla i wycisza wnętrze, jest trwały i niezwykle efektowny a przy tym naturalny.
Drewno jako tradycyjny materiał na podłogi, chyba nigdy nie wychodzi z mody. Parkiety drewniane, mimo że mają poważną konkurencję w postaci dużo tańszych paneli, wciąż są popularne. Ocieplają i wyciszają wnętrze, są trwałe i niezwykle efektowne a przy tym naturalne.
Jeśli wybierzemy parkiet na podłogi do naszego domu lub mieszkania z pewnością nie będziemy tego żałować. Wprawdzie wybór ten wiąże się ze znacznymi wydatkami, ale za to daje nam gwarancję jakości i efektu na całe lata.


Czym jest parkiet?
Jest to rodzaj posadzki składającej się z niedużych deseczek różnej wielkości i kształtu. Elementy parkietu wykonywane są najczęściej z litego drewna. Czasem wykonuje się je z płyt oklejonych warstwą drewna z różnych, szlachetnych i egzotycznych odmian, jednak wierzchnia warstwa drewna, musi być w takim wypadku na tyle gruba, by umożliwiać jej nawet wielokrotne odnawianie i cyklinowanie. Jest to posadzka, którą wykonuje się z elementów klejonych warstwowo i można tworzyć z nich barwne mozaiki.
Parkiet to solidna podłoga na lata
Parkiety w zależności od rodzaju ułożenia poszczególnych elementów można podzielić na tradycyjny, lamelowy i mozaikę parkietową. Odpowiednie ułożenie parkietu wymaga właściwego przygotowania podłoża, które powinno być wyrównane masą samopoziomującą i zabezpieczone izolacją zapobiegającą przed chłonięciem wilgoci. Klepki przed rozpoczęciem montażu podłogi powinny leżakować minimum 10 dni w pomieszczeniu, w którym będą układane. Montaż parkietu nie jest prostą sprawą, powinniśmy w tym przypadku powierzyć sprawę doświadczonemu fachowcowi. Samo układanie klepek, szpachlowanie, wykończenie listwami a na koniec olejowanie i lakierowanie parkietu jest na tyle skomplikowane i czasochłonne, że w niektórych wypadkach przesądza to o wyborze innego, prostszego w montażu materiału. Jednak efekt końcowy jest w stanie wynagrodzić nam wszystkie nakłady i komplikacje, które czekają na nas po drodze.
Rodzaje drewna i ich kolory
Parkiet to solidna, trwała i niezwykle dekoracyjna podłoga. Na polskim rynku poza rodzimymi szlachetnymi gatunkami drewna pojawiło się ostatnio wiele gatunków egzotycznych o wyjątkowej fakturze i kolorze.
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Z gatunków rodzimych możemy wybrać dąb, jesion, buk, orzech, klon, modrzew czy brzozę, z tych egzotycznych warte polecenia są wenge, doussie, jatoba, lapacho, merbau.
Gatunek drewna może jednak niewiele nam mówić o jego kolorystyce, przygotowaliśmy wiec dla Państwa specjalną ściągę ułatwiającą podjęcie decyzji:
Jeśli interesują nas jasne podłogi z palety żółci, szukajmy parkietu z buka, jesionu, jaworu, klonu, bambusa, guatambu, grapia oraz champaigne maro.
Paleta żółto-brązowych kolorów to parkiety z dębu czy jesionu. Czerwono- wiśniowy odcień ma drewno wiśni, czereśni, cumaru, doussie lub jatoby. Bliższe palecie brązów są kolory drewna takich gatunków jak akacja parzona, bambus parzony, afromozja, merbau, teak, sucupira czy orzech, Miłośnicy głębokich czerni powinni szukać parkietu z drewna czarnego dębu czy wenge.