Oświetlenie kuchni powinno nie tylko ułatwiać prace kulinarne, ale także podkreślać nastrój wnętrza, w którym tak chętnie wszyscy lubimy przebywać.
Kuchnia to najczęściej użytkowane pomieszczenie w domu. W kuchni przyrządzamy posiłki, jadamy i spędzamy czas na rozmowach. Dobrze dobrane oświetlenie umili nam wykonywanie tych wszystkich czynności, a dodatkowo podkreśli charakter i urodę całego wnętrza.
Oświetlamy strefy robocze
Dobierając oświetlenie kuchni i jej stref roboczych, zwróćmy uwagę nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim na funkcjonalność opraw i rodzaj światła, jakie zapewniają.
W strefach roboczych należy wybrać nie tylko odpowiednie oprawy świetlne, ale również przemyśleć ich lokalizację. Światło nie może razić osoby, która w kuchni pracuje ani powodować cieni w miejscach wykonywania różnych czynności.
Oświetlenie sufitowe w kuchni pozostaje na drugim planie, bowiem przy wykonywaniu choćby prac kulinarnych, jest ono mało przydatne – źródło światła zawsze znajduje się za naszymi plecami. Górne oświetlenie kuchni przyda się za to bardziej do sprzątania pomieszczenia kuchennego.
W kuchni najważniejsze jest dobre oświetlenie zarówno blatu roboczego, na którym przygotowujemy posiłki jak i miejsca spożywania posiłków.
Blat roboczy wymaga odpowiedniego, jasnego światła. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie bezpośrednio nad miejscem pracy półki, w którą wmontowane są punkty świetlne. Półka musi być odpowiednio osłonięta, aby światło się nie rozpraszało poza powierzchnię blatu. W tym celu możemy wykorzystać światło lamp halogenowych lub świetlówek liniowych, zamocowanych nad górnymi szafkami. Jeśli naszym głównym blatem roboczym jest miejsce pod oknem, najlepiej jeśli po obu stronach okna zamontujemy dwa reflektorki albo lampki zwisające z sufitu na długich kablach. Możemy również dobudować nad oknem półki z płyt gipsowo-kartonowych i zainstalować w nich kilka oprawek z halogenami.
Z kolei w kuchniach nowoczesnych, w których przestrzeń nad blatem jest otwarta, oświetlenie kuchni najlepiej wykonać za pomocą asymetrycznie rozmieszczonych lamp, rzucających snop światła na blat.
Kolejnym kluczowym miejscem w kuchni jest stół. Prawidłowo wykonane oświetlenie kuchni musi równomiernie oświetlać płaszczyznę stołu, natomiast twarze osób siedzących przy stole powinny zostać w lekkim półcieniu. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się lampy wiszące, z kilkoma źródłami światła i długimi, półprześwitującymi kloszami. Lampa powinna wisieć na wysokości 55-60 cm nad blatem, wtedy światło nie będzie raziło siedzących.
Dekorujemy kuchnię światłem
Dzisiejsze aranżacje kuchenne nie ustępują urodą gustownym salonom czy pięknie urządzonym sypialniom. Dlatego podobnie jak w innych pomieszczeniach, tak i w kuchni, światło oprócz funkcji czysto użytkowych posiada również ogromne walory estetyczno-dekoracyjne.
Przyjemne i gustowne oświetlenie kuchni ogólnie uzyskamy dzięki specjalnej szynie z lampkami lub instalując ekran z wmontowanymi punktami świetlnymi.
Jeśli nasza kuchnia jest niska, zainstalujmy oświetlenie na ścianach. Mogą to być kinkiety albo reflektorki z kloszami skierowanymi na sufit. Światło odbite od sufitu oprócz optycznego podwyższenia pomieszczenia, podkreśli walory wyposażenia i wykreuje miłą atmosferę. Przyjemny nastrój zbuduje również zastosowanie podświetlanych witryn oraz szuflad o transparentnych frontach, oświetlonych od wewnątrz. Lampki w szafkach witrynowych podkreślą urodę porcelany i szkła. Ciekawy efekt wizualny osiągniemy także wtedy, gdy zamocujemy pod podwieszonymi szafkami kuchennymi lampy, które będą oświetlać podłogę.
Mała lampka ustawiona na komodzie lub kredensie, znajdująca się w niedalekiej odległości od stołu, dodatkowo wzmocni przyjemny nastrój w kuchni.