Wybierając pokrycie dachu należy uwzględnić wiele istotnych czynników. Większość z nas decyzję dotyczącą konkretnego pokrycia opiera przede wszystkim na wyglądzie oraz cenie. Tymczasem zarówno wygląd ani cena nie powinny jako jedyne decydować o naszych preferencjach.
[sam_zone id=”9″ codes=”true”]
Wybierając pokrycie dachu powinnyśmy zwrócić uwagę na jego płaszczyznę. Musimy pamiętać, że cena dachu zależy nie tylko od kosztu ułożenia metra kwadratowego. I tak na przykład duże konstrukcje dachowe w sposób istotny podnoszą koszty budowy, bowiem większy stopień skomplikowania dachu wymagać będzie od nas zakupu wielu elementów montażowych i wykończeniowych.
Następnym czynnikiem jaki należy wziąć pod uwagę wybierając pokrycie dachu jest kąt jego pochylenia. Ma on bowiem bardzo ścisły związek ze szczelnością pokrycia. Kąt pochylenia połaci dachowej wiąże się bezpośrednio z kształtem naszego domu. Im mniejszy jest kąt nachylenia tym bardziej trzeba zadbać o kwestię szczelności pokrycia, gdyż w tym wypadku będziemy borykać się chociażby z zaleganiem śniegu. Aby skutecznie uszczelnić nasz dach powinniśmy wyłożyć go takimi materiałami, które stworzą szczelną osłonę całej powierzchni. Rozwiązaniem problemu małego nachylenia połaci dachowej będą całe systemy dachowe, które zapewniają ciągłość całej powierzchni dachu. Do wyboru są dachówki podstawowe, ale również dachówki wentylacyjne, szczytowe, antenowe, kalenicowe, gąsiory oraz elementy dodatkowe; uszczelki, taśmy, obróbki itp. Przy rozwiązaniach systemowych nie trzeba pamiętać o przycinaniu dachówek czy o obróbkach blacharskich, natomiast trzeba zwrócić uwagę na koszt całkowity elementów uzupełniających, gdyż może on się okazać wysoki.
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Decydując się na konkretne pokrycie dachu, zwróćmy również uwagę na jego trwałość. W końcu nasz dach ma nam długo służyć – producenci dają gwarancję na kilkanaście, a nawet na kilkaset lat. Gwarancja jednak może uwzględniać różne czynniki. Może być również uzależniona od wymagań, jakie producent nam stawia, w sposobie obróbki, transporcie materiałów czy technik układania pokrycia.
Wybór pokrycia dachowego dla naszego domu powinien być również poprzedzony dokładną analizą warunków klimatycznych panujących w miejscu naszej budowy. Zwróćmy uwagę na to czy stawiamy dom w lokalizacji narażonej na intensywne opady śniegu. Nasz dach bowiem będzie musiał znieść duże obciążenie związane z ciężarem zalegającego śniegu. Tereny górskie narażone są najbardziej na działanie czynników atmosferycznych związanych z wydłużonym, trwającym nawet do połowy marca okresem zimowym, dlatego najlepiej sprawdzają się tam pokrycia gładkie i śliskie, ułatwiające usuwanie zalegającego śniegu.
Na dach oddziałuje również wiatr. Dlatego dachy domów z rejonów najmocniej narażonych na działanie tej siły natury takich jak Pomorze czy Podkarpacia, pokryte są elementami małoformatowymi takimi jak dachówki. Wielkość elementów pokrycia w tym przypadku ma ogromne znaczenie. Pokrycie dachu małymi elementami pozwala w sposób znaczący zmniejszyć zniszczenia spowodowane porywistym wiatrem. Wpływa na to zjawisko wyrównywania ciśnienia pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną stroną dachówki, które pojawia się przy silnych podmuchach wiatru. W przypadku pokrycia elementami wielkoformatowymi wichura potrafi spowodować o wiele większe szkody.
Czynniki atmosferyczne, które wpływają znacząco na nasz dach nie ograniczają się jedynie do wiatru czy śniegu. Wybierając dobre pokrycie dachowe powinniśmy również zwrócić uwagę na parametry zanieczyszczenia powietrza, zasolenia czy kwasoty środowiska. Dlatego budując dom na terenach nadmorskich zrezygnujmy z pokrywania dachu blachami stalowymi czy aluminiowymi, natomiast, gdy wybierzemy rejony gęstych lasów pamiętajmy, aby wybrać pokrycie odporne na porastanie mchem.