Nowe technologie to również więcej do wyboru jeśli chodzi o rodzaje dachów. Dają większą możliwość tworzenia estetycznych pokryć dachowych.
[sam_zone id=”9″ codes=”true”]
Niewątpliwie dach stanowi jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu. Ze względu na różnorodność i wielość kształtów wielokrotnie mamy kłopot, na który się zdecydować. Przedstawiamy rodzaje dachów i radzimy by zwrócić y uwagę na kwestię kosztu wykonania dachu oraz na walory użytych materiałów.

Koszt dachu zależy od stopnia skomplikowania jego kształtu, co z kolei jest bezpośrednio związane z ilością zużycia materiałów. O ile w przypadku dachu płaskiego łatwo zaplanujemy dokładną ilość materiału potrzebnego do pokrycia powierzchni, to przy dachu bogatym w skosy narażeni jesteśmy na błędy związane z zakupem nadmiernej ilości materiału. Kłopotliwe okazuje się w tej sytuacji dokładne wymierzenie ilości materiału pokryciowego. Ponadto im bardziej skomplikowane rodzaje dachów wybierzemy, tym większej ilości różnorodnych elementów konstrukcyjnych i izolacyjnych będziemy potrzebowali. Aby ułatwić wybór odpowiedniego dachu przeanalizujmy zalety oraz wady kolejnych typów dachów.
Jeśli chodzi o rodzaje dachów, to dzielimy je na: płaskie, namiotowe, mansardowe, naczółkowe, jednospadowe, dwuspadowe, czterospadowe i wielospadowe.
Dachy płaskie
Mimo, że ten rodzaj dachu nazywamy płaskim, dach ten nie posiada idealnie poziomej powierzchni, jego połać nachylona jest pod niewielkim kątem 5-20 stopni. Nachylenie, mimo iż minimalne, jest niezbędne, bowiem zapewnia swobodne spływanie wody do rynien. Dachy płaskie dzielimy na wentylowe i niewentylowe. Doskonale sprawdzi się zaadoptowany, jako powierzchnia użytkowa, w formie zielonego ogrodu lub tarasu.
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Dachy namiotowe
Tym rodzajem dachu przykrywa się budynki, o rzucie wielobocznym lub poziomo –kwadratowym. Składa się on z czterech skosów o trójkątnym kształcie. Typ namiotowy dachu jest jednym z prostszych w budowie.
Dachy mansardowe
Jeśli chodzi o rodzaje dachów, to ten typ dachu jest jednym z najtrudniejszych do wykonania. Może składać się z dwu lub czterech połaci dachowych, z których każda załamana jest pod innym kątem. Stosuje się go najczęściej w celu maksymalnego wykorzystania powierzchni poddasza.
Dachy czterospadowe (kopertowe)
Ten typ dachu charakteryzuje się dużą sztywnością. Składa się z czterech skośnych połaci. Mają one przeważnie ten samkąt nachylenia. Tworzą poddasze z dużą ilością skosów, a przez to zmniejszają powierzchnię użytkową.

Dachy naczółkowe
Ten typ dachu do złudzenia przypomina dach dwuspadowy, elementem, który różnicuje oba dachy są tzw. naczółki (ścięte narożniki połaci).
Dachy jednospadowe (jednopołaciowe)
Jak sama nazwa wskazuje ten model ma jedną połać dachową. Wygląda podobnie jak dach płaski, nie jest jednak tak samo łatwy do wykonania, zwłaszcza, gdy chcemy mieć użytkowe poddasze, gdyż wtedy konstrukcja połaci staje się wielopłaszczyznowa.
Dachy dwuspadowe (dwupołaciowe)
Konstrukcja dachu jest jedną z prostszych w realizacji. Posiada dwie skośne połacie dachowe. Mogą one tworzyć poddasze użytkowe, trzeba jednak zachować szczelinę wentylacyjną między pokryciem dachu, a izolacją.
Dachy wielospadowe (wielopołaciowe)
Dach wielopołaciowy składa się z wielu połaci, mogą mieć one kształt trapezów, równoległoboków lub trójkątów. Wspólną cechą połaci jest ten sam kąt nachylenia. Jeśli chodzi o rodzaje dachów, to ten typ dachu odpowiedni jest dla budynków o dużych powierzchniach i z wieloma pomieszczeniami. Wiąże się z kosztownym i pracochłonnym wykonaniem.