Wybór schodów strychowych determinowany jest głównie poprzez przestrzeń, jaką dysponuje inwestor. Kluczem jest, by rozłożona konstrukcja zajmowała jak najmniej miejsca, a jej użytkowanie nie nastręczało problemów i nie zagrażało bezpieczeństwu użytkowników. Jak na tle innych rodzajów stopni wyglądają schody nożycowe? Co je wyróżnia?
Klasyfikacja schodów strychowych ze względu na ich konstrukcję
Przede wszystkim zarówno schody strychowe nożycowe, jak i pozostałe formy muszą gwarantować bezpieczeństwo i umożliwiać wygodne korzystanie z konstrukcji. Z punktu widzenia domowników niezwykle istotna jest prostota obsługi, zaś z perspektywy pracowników budowlanych łatwość montażu.
Schody strychowe podzielić można ze względu na surowiec użyty do ich produkcji oraz konstrukcję. Biorąc pod uwagę drugie kryterium, klasyfikacja obejmuje stopnie składane, rozsuwane i nożycowe. Pierwsze z nich zwane są również segmentowymi. Całość składa się z kilku połączonych ze sobą zawiasami segmentów, które otwiera się kolejno, osadzając konstrukcję na posadzce.
W rozsuwanych natomiast za ruch poszczególnych części odpowiadają zastosowane okucia, z kolei modele nożycowe formą nawiązują do harmonijki. Złożone stopnie ulokowane są blisko siebie, tworząc zwartą konstrukcję.
Zalety schodów strychowych nożycowych
Modele nożycowe, do których zaliczają się między innymi schody strychowe Oman, w całości wyprodukowane są z metalu. W przeciwieństwie do stopni drewnianych nie wymagają zatem skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Ponadto są łatwiejsze w czyszczeniu.
Istotna pozostaje także kwestia regulacji długości – w przypadku schodów nożycowych regulacja w pewnym stopniu jest możliwa, co sprzyja idealnemu dopasowaniu konstrukcji do parametrów pomieszczenia.
Drabinka nożycowa zajmuje mniej miejsca niż jej segmentowe odpowiedniki, a poza tym wygląda niebanalnie. Designem odbiega od tradycyjnych wzorów, idealnie wpasowując się w nurt modernistyczny oraz industrialny, w ramach którego metalowe dodatki są bardzo mile widziane.