Mimo, że styropian jest mniej popularnym materiałem używanym do izolacji cieplnej dachu, niż wełna mineralna, warto o nim pamiętać.
[sam_zone id=”9″ codes=”true”]
Styropian charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi w niskich temperaturach oraz w warunkach wysokiej wilgotności. Cechuje go naturalna hydrofobowość, która w praktyce oznacza nie nasiąkanie wodą. Styropian odporny jest na pleśń, grzyba, bakterie, ale również skutecznie opiera się procesom starzenia.
Styropian jest materiałem lekkim, dlatego bez problemu można go transportować, a wysoka odporność na wilgoć i temperaturę umożliwia montaż w każdych warunkach atmosferycznych. Styropian jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, nie powoduje alergii i nie pyli się.
Spieniony polistyren zbudowany jest z zamkniętych komórek o obłych kształtach wypełnionych powietrzem. Powietrze stanowiące ponad 95% jego objętości jest unieruchomione, w skutek czego styropian zachowuje bardzo dobrą izolacyjność termiczną. Otrzymuje się go w procesie spieniania granulek polistyrenu parą wodną. W zależności od stopnia spienienia uzyskuje się styropiany o różnej gęstości. Te o małej gęstości są słabe mechanicznie i łatwo ulegają zgnieceniu. Natomiast styropiany o większej gęstości są znacznie twardsze i umożliwiają poprawne izolowanie niektórych elementów konstrukcyjnych, narażonych na duże obciążenie (np. podłogi, dachy, elementy do formowania ścian, stropów żelbetowych).
Dużą zaletą styropianu jest niewątpliwie łatwość w obróbce. Płyty styropianowe tnie się zwykłym nożem, a krawędzie wyrównuje się papierem ściernym.
Na co zwrócić szczególną uwagę przy kupnie płyt styropianowych?
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Otóż, należy dobrać odpowiednią grubość płyt uwzględniając pozostałe warstwy dachu. Najlepiej wybrać płyty łączone na tzw. pióro – wpust, bowiem pomagają one pozbyć się problemu powstawania mostków termicznych czyli wzmożonego uciekania ciepła. Na rynku dostępne są rozwiązania, które pozwalają łączyć dwie lub trzy płyty ze sobą, dzięki czemu możemy używać je do izolowania dachów o różnym rozstawie krokwi, nawet do długości 2 m. Ponadto w odróżnieniu od innych, cięższych materiałów izolacyjnych, trzymają się w miejscu wbudowania, bez dodatkowych łat i konstrukcji mocujących.
Jeśli decydujemy się na izolację dachu krokwiowego płytami styropianowymi pamiętajmy aby wykonać przynajmniej dwucentymetrową szczelinę wentylacyjną miedzy termoizolacją, a deskowaniem, dzięki czemu unikniemy stosowania dodatkowej paroizolacji.