Wbrew nasuwającemu się przekonaniu „moja działka, moje drzewo” jest wiele sytuacji, gdy wycinanie drzew w ogrodzie nie może być dokonana samowolnie.

Takie zmiany zagospodarowania przestrzennego często wymagają specjalnego pozwolenia wydawanego przez władze lokalne, a kara za wycięcie drzewa bez zezwolenia może być naprawdę duża.
Zgodnie z przepisami polskiego prawa na wycinanie drzew starszych niż 5 lat oraz takich które są ujęte jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego należy uzyskać pozwolenie wójta gminy, burmistrza, bądź prezydenta miasta. W tych przypadkach nie jest istotne czy drzewo rośnie na prywatnej posesji, parceli komunalnej czy działce, na której ma być prowadzona działalność gospodarcza. Uzyskanie takiego pozwolenia przez osoby prywatne zazwyczaj nie wiąże się z opłatami – pozwolenie wydawane jest bezpłatnie. W przypadku firm i innych instytucji zezwolenie jest płatne w przypadku, gdy prowadzimy działalność gospodarczą i na jej cele wykorzystane zostanie miejsce po drzewie. W pozostałych sytuacjach zezwolenie wydawane jest bezpłatnie. Pomimo, iż opłaty za wydanie pozwolenia na wycinkę są znaczne, warto uzyskać ten dokument, gdyż kary za samowolne wykarczowanie drzewa bez pozwolenia mogą sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych.
Wycinanie drzew na działce w aspekcie prawnym.
Przede wszystkim zezwolenie. Przed rozpoczęciem karczowania trzeba odwiedzić właściwy terenowo urząd miasta lub gminy i złożyć w nim wniosek o pozwolenie na wycinkę drzewa. Na wydanie pozwolenia urząd ma 30 dni, jednak w uzasadnionych przypadkach termin może zostać wydłużony do 60 dni. Przed wydaniem decyzji należy się spodziewać wizji lokalnej specjalisty, podczas której zostanie oceniony stan drzewa i pobrane będą jego wymiary. W sytuacji, gdy przeznaczone do usunięcia drzewo rośnie na obszarze objętym ochroną krajobrazową dodatkowo wymagana jest zgoda dyrektora parku narodowego lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Podobnie jest w przypadku, gdy nasza nieruchomość, na której rośnie drzewo jest wpisana do rejestru zabytków. Wówczas wniosek o zezwolenie trzeba złożyć również w urzędzie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły i dotyczy on sytuacji, gdy do wycięcia przeznaczamy drzewo owocowe, a do rejestru jest wpisany sam budynek bez otoczenia.
Kiedy nie jest wymagane zezwolenie na wycinanie drzew?
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Jeśli wycinane drzewa znajdują się na obszarze leśnym, gdyż na takich terenach obowiązują przepisy dotyczące pozyskiwania drewna. Ewentualne ograniczenia mogą wynikać z ustawy o lasach, bądź z regulacji związanych z ochroną terenów należących do parków narodowych. Po wycięciu drzewa na obszarach leśnych, pozyskane w ten sposób drewno trzeba jednak ocechować w lokalnym nadleśnictwie, bądź starostwie.
W przypadku drzew młodszych niż 5 lat, owocowych i rosnących na plantacjach, zgoda na wycinanie drzew nie jest konieczna.
Również gdy nieruchomość, na której rośnie drzewo jest wpisana do rejestru zabytków, ale jest to drzewo owocowe, a do rejestru wpisany jest tylko budynek bez otoczenia zgoda na wycinanie drzew nie jest wymagana.