W Polsce dostępny system wentylacji hybrydowej, zakłada że system wentylacji naturalnej współpracuje z wentylatorami niskociśnieniowymi o specjalnej konstrukcji, które montuje się na szczytach kanałów wentylacji naturalnej.
[sam_zone id=”9″ codes=”true”]
Wspólną cechą tego typu nasad kominowych jest niskie podciśnienie, które wytwarzane jest w kanałach wywiewnych. Jest ono podobne do podciśnienia, jakie wytwarzane jest przez wentylację grawitacyjną.
Producenci zabraniają montowania nasad na kanałach przyporządkowanych do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia gazowe z otwartą komorą spalania, takie jak na przykład przepływowe podgrzewacze wody. Dzięki temu nie ma ryzyka odwracania ciągu w kanałach spalinowych, do których przyłączone są urządzenia gazowe. Główną rolą nasad jest usuwanie powietrza z budynku, w związku z czym należy zapewnić dopływ świeżego powietrza z zewnątrz, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do odwrócenia ciągu w kanałach.
- Nasada FENKO
Gdy warunki sprzyjają, system wentylacji naturalnej, wentylator obudowany laminatem jest wyłączony, a jego nasada pełni funkcję nasady stałej. Kiedy zaś warunki zewnętrzne stają się niekorzystne, użytkownik może włączyć wentylator. Siła ciągu powstaje w kanale wywiewnym i jest różnicą gęstości powietrza ciepłego wewnątrz budynku i zimnego na zewnątrz. Wspomagana jest również podciśnieniem spowodowanym aerodynamiką wiatru opływającego nasadę. Wentylator jest wyjątkowo cichy, a jego silnik zasilany jest prądem jednofazowym o napięciu 230 V. Zużycie prądu w tym przypadku jest niewielkie i utrzymuje się na poziomie od 6,2 do 9,5 W.
- Nasada VBP
Podstawowy model działania oparty jest na pracy mechanicznej, lecz system wentylacji wspomagany jest wentylacją naturalną, która podwyższa wydajność nasady i zmniejsza zużycie energii elektrycznej przez wentylator. Specjalna konstrukcja nasady oraz wentylator w kształcie łopatek wpływają znacząco na redukcję oporów przepływu powietrza w nasadzie. W sytuacji awarii możliwe jest wentylowanie pomieszczeń siłami natury. Nasadę można montować na kanałach indywidualnych lub zbiorczych. W związku z tym, że nasada ma dość duże gabaryty nie zawsze komponuje się wizualnie z architekturą dachu. Najlepiej więc instalować ją na dachach płaskich, gdyż wtedy nie wymaga maskowania.
- Nasada TUROBWENT HYBRYDOWY
Skonstruowana została w celu zapewnienia stałej siły ciągu w kanale wentylacyjnym. Do działania wykorzystuje siłę wiatru. Dodatkowo wyposażona jest w silnik sprzężony z jej główną częścią obrotową. Silnik stabilizuje ciąg kominowy w kanale wentylacyjnym. Kiedy działa system wentylacji naturalnej, silnik jest wyłączony, kiedy jednak ciąg kominowy słabnie, a wiatr jest za słaby aby napędzać nasadę, silnik zostaje samoczynnie uruchomiony. W przypadku zaś, gdy siła wiatru powoduje zbyt dynamiczną rotację nasady, silnik działa jak hamulec, spowalnia obrót nasady, a tym samym redukuje nadmiernie zwiększoną siłę ciągu w kanale. Istnieje możliwość automatycznego zaprogramowania sterownika pod kątem oczekiwanej wydajności nasady. Praca nasady może zostać ustawiona w trzech dostępnych trybach. Nasada produkowana jest w dwóch wersjach, różniących się kształtem, obie jednak można swobodnie montować na wylotach kominów wentylacyjnych, zarówno w kanałach okrągłych jak i prostokątnych.
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Na polskim rynku można dostać trzy typy nasad hybrydowych. Wszystkie można z powodzeniem zamontować na istniejących kanałach wywiewnych wentylacji naturalnej. W związku z tym mogą one znaleźć zastosowanie nie tylko w budynkach nowoczesnych, ale również w starszych obiektach, przy niewielkiej modernizacji kanałów wywiewnych.
Wszystkie urządzenia dostępne na polskim rynku to nasady energooszczędne. Zużywają znacznie mniej prądu niż tradycyjna mechaniczna wyciągowa wentylacja. Każde z trzech dostępnych u nas rozwiązań zakłada, że przedostające się do pomieszczeń powietrze przepływa ku kanałom wywiewnych ulokowanym w kuchni, łazienkach, toaletach i pomieszczeniach gospodarczych. Na tych kanałach właśnie montuje się nasady hybrydowe współdziałające z wentylacją grawitacyjną.