Znamy już rodzaje dachów, ale dla przeciętnego inwestora ostateczny wybór staje się kłopotliwy na samym początku inwestycji. Co należy wiedzieć przed dokonaniem wyboru?
[sam_zone id=”9″ codes=”true”]
Jaki jest dach każdy widzi, ale jaki powinien być? To już trudniejsza sprawa. Przeciętnemu inwestorowi, trudno poruszać się w gąszczu, jakim są obecnie stosowane rodzaje dachów – zróżnicowane kształtem, konstrukcją i pokryciem dachowym. Jak na złość ostateczny kształt dachu nie zależy wcale od naszych gustów estetycznych, ale jest uzależniony od projektu i warunków zabudowy obowiązujących na danym terenie. W dodatku decyzję o tym, jaki będzie dach naszego domu powinniśmy podjąć już na etapie wyboru projektu domu. Wiedząc jak jest to ważna decyzja spróbujemy Państwu pomóc.
Dach wybieramy na etapie projektu
Dach jest jednym z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych do wykonania elementów domu. Od niego w dużym stopniu zależy „szczelność termiczna” całego domu. Dlatego przeglądając dostępne na rynku rodzaje dachów powinniśmy podejmować decyzję z pełną świadomością i najlepiej na etapie wyboru projektu domu. Jeśli projekt wykonywany jest dla nas indywidualnie sami określamy nasze oczekiwania i uzgadniamy je z architektem. Inaczej jest, gdy sięgamy po gotowy, typowy projekt a to staje się coraz powszechniejszą praktyką. Wówczas projekt narzuca nam pewne rozwiązania konstrukcyjne dachu a co za tym idzie powinniśmy użyć pokrycia o podobnych parametrach, jak to zaproponowane w projekcie. Na wszelki wypadek warto uzgodnić planowane zmiany z autorem projektu. Przy czym zwróćmy uwagę czy w wybranym przez nas gotowym projekcie architekt wskazał rodzaj materiału czy konkretne rozwiązanie produktowe.
Kształt dachu i jego konsekwencje
Szczególna uwagę powinniśmy zwrócić na kąt nachylenia dachu, jego kształt oraz powierzchnię, przekrój elementów więźby dachowej i gęstość ich rozstawienia oraz to czy w domu zostało przewidziane poddasze użytkowe. Wybór kształtu dachu pociąga za sobą ograniczenia dotyczące zastosowania odpowiedniego pokrycia. Inne materiały wskazane będą do pokrycia i uszczelnienia dachu płaskiego a dach spadzisty czy z dużą ilością załamań i łuków wymusza zastosowanie materiałów o małych formatach. Przeszukując rodzaje dachów, nie wolno nam zapomnieć też o myśleniu perspektywicznym i kalkulowaniu kosztów z nim związanych. Jeśli w przyszłości planujemy rozbudowę domu, która wiąże się z rozbiórką dachu korzystniej będzie nam użyć do pokrycia dachu materiału z małych elementów ze względu na niewielką ilość odpadów. Wybór droższego, ale bardziej odpowiadającego parametrom projektu materiału może wręcz obniżyć koszty inwestycji.
Warunki zabudowy działki i plan zagospodarowania przestrzennego
Te obco i technicznie brzmiące określenia, mogą w znacznym stopniu wpłynąć na ograniczenie naszych możliwości wyboru nie tylko dachu, ale też projektu domu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przeglądając rodzaje dachów? Na etapie kupowania ziemi trzeba sprawdzić czy plan zagospodarowania przestrzennego
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
naszego terenu dopuszcza np. zabudowę piętrową. Plan zagospodarowania przestrzennego może nie tylko, narzucać kolorystykę elewacji domów czy ich wysokość. Niektóre plany nie zezwalają na budowę domów z użytkowym poddaszem, czy przewidują na danym terenie tylko zabudowę szeregową. Są też odosobnione przypadki gdzie sąsiedztwo zabudowy np. zabytkowej wymusza na nas dostosowanie projektu domu i dostosować rodzaje dachów do stylu tej zabudowy. Ważna sprawą, o której nie wolno nam zapominać, jest samo ukształtowanie terenu, od poziomu terenu zależna jest chociażby wysokość kalenicy dachu. No i oczywiście klimat. Na terenach nawiedzanych przez częste opady śniegu lepiej sprawdzają się dachy spadziste, z których śnieg naturalnie zsuwa się. Dach płaski narażony jest na uszkodzenia pod wpływem ciężaru śniegu.