Szambo czyli po prostu podziemny zbiornik do którego odprowadzane są domowe ścieki to nieodłączny element każdego budynku. Jakie najlepiej wybrać: szambo betonowe czy z tworzywa?
Szambo z betonu
Szamba betonowe zbudowane są z prefabrykowanych elementów betonowych i żelbetowych. Wyróżniamy szamba jednokomorowe z pokrywą żelbetową, dwuczęściowe z dwóch połączonych skorup, oraz wielokomorowe. Zgodnie z przepisami szamba betonowe muszą być dobrze zaizolowane i szczelne. Dla lepszej funkcjonalności posiadają pokrywy włazowe wykonane z żelbetonu i PCW oraz tzw. otwór inspekcyjny – do usuwania z szamba nieczystości.
Największą wadą tego typu rozwiązania jest ich waga, np.: zbiornik o pojemności 8 m³ to ciężar niemal 4 ton, plus waga płyty włazu – ok. 2 tony. Jest to spore utrudnienie zarówno podczas transportu jak i przy montażu (wymaga to specjalnego sprzętu).
Zanim zamontujemy szambo musimy przygotować wykop o szerokości i długości większej o 30 cm od wymiarów zamówionego zbiornika. Pamiętajmy, że szambo musi być umiejscowione tak, aby był do niego łatwy dojazd samochodem ciężarowym. Po pierwsze jest to niezbędne by umożliwić rozładunek zbiornika, który jest montowany przy pomocy urządzeń hydraulicznych, w które wyposażona jest ciężarówka.
Po drugie dzięki temu zapewnimy łatwiejszy dostęp do szamba dla samochodu, który w przyszłości będzie usuwał ze zbiornika nadmiar nieczystości. Po posadowieniu zbiornika zasadniczego układa się warstwę spoiny cementowej, na której łączona jest górna część zbiornika.
A zalety? Szambo betonowe jest zdecydowanie solidniejsze niż plastikowe zbiorniki.
Ponadto wybierzmy szambo betonowe w przypadku, gdy np.:
- nad zbiornikiem planujemy przygotowanie miejsca parkingowego dla samochodu lub wybudowane podjazdu,
- jeśli nasza działka jest umiejscowiona w rejonie o wysokim poziomie wód gruntowych
- gdy w najbliższym czasie planowane jest doprowadzenie kanalizacji miejskiej (szambo betonowe kosztuje mniej niż plastikowe, nie warto zatem przepłacać).
Cena szamba betonowego zależy od jego pojemności i jest to wydatek rzędu od 1500 pln w górę. Do ceny zbiornika trzeba jeszcze doliczyć koszty dodatkowe za transport i montaż szamba.
Szambo z tworzywa
Do jego wyrobu najczęściej wykorzystuje się polietylen o wysokiej gęstości oraz żywicę poliestrową. Szamba zrobione z tworzywa są trwałe i odporne na korozję chemiczną. W przeciwieństwie do szamba betonowego, to wykonane z tworzywa jest lżejsze. Waga jednego zaczyna się już od 60-70 kg. To zdecydowanie ułatwia transport i montaż – w zasadzie nie trzeba zatrudniać specjalne ekipy montażowej, gdyż szambo można posadowić we własnym zakresie. Zaletą szamba z tworzywa jest także jego wielofunkcyjność – jeśli wykonane zostanie przyłącze do kanalizacji miejskiej to zbiornik można wykorzystać do zbierania deszczówki lub po prostu wykopać i odsprzedać go innemu użytkownikowi.
Jakie ma wady? Szambo z tworzywa nie jest zbyt odporne na obciążenia, dlatego nie można planować budowania nad nim np.: podjazdu lub parkingu dla samochodu. Jest lekkie, dlatego nie zaleca się go na działkach z wysokim poziomem wód gruntowych, gdyż może po prostu zostać wypchnięte przez wodę (podobnie jest w sytuacji gdy chcemy je wykorzystać na gruntach gliniastych). Aby tego uniknąć zbiornik wymaga zabezpieczenia przed wypchnięciem (obetonowania lub przytwierdzenia do płyty żelbetowej), a to podwyższa jeszcze i tak już nie małe koszty zakupu. Tak – szambo z tworzywa jest wyborem kosztownym. Jego cena zależy od pojemności i zaczyna się od 2500 pln w górę.