Ekologicznym alternatywnym rozwiązaniem w stosunku do bezodpływowych zbiorników na ścieki (tzw. szamb) na terenach bez kanalizacji są przydomowe oczyszczalnie. Znacznie łatwiej jest obecnie zdecydować się na tego rodzaju inwestycję, bowiem nie wymaga ona pozwolenia na budowę, a jedynie mamy obowiązek jej zgłoszenia.
[sam_zone id=”9″ codes=”true”]
Przed podjęciem decyzji o budowie oczyszczalni musimy dowiedzieć się, czy miejscowe przepisy dopuszczają jej wykonanie. Oczyszczalnie, bowiem zbudujemy jedynie na terenie nieskanalizowanym. Właściciele działek, które położone są na terenach z kanalizacją są zobowiązani przyłączyć się do istniejącej sieci. Jeżeli jesteśmy w sytuacji, gdy sieć jest na etapie planu, możemy wybudować naszą oczyszczalnię, jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni dopuszcza odprowadzanie ścieków za pomocą indywidualnych urządzeń.

Nie będziemy zobligowani do podłączenia naszego domu do kanalizacji, nawet, jeśli takowa w przyszłości powstanie. Może się okazać jednak, że do czasu wybudowania sieci kanalizacyjnej, urząd nie przewiduje żadnych tymczasowych rozwiązań.

Trzeba również rozważyć kwestie bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. Oczyszczalni nie zbudujemy na terenie narażonym na zalewanie wodami opadowymi, tam gdzie istnieje ryzyko powodzi oraz w miejscach podlegających ochronie środowiska, takich jak chronione ujęcia wody pitnej czy strefy sąsiadujące bezpośrednio z parkami krajobrazowymi. Te kwestie regulowane są przepisami lokalnymi, natomiast tzw. prawo wodne zwalnia właścicieli gruntu z konieczności uzyskania specjalnego pozwolenia na oczyszczanie ścieków do wód lub do ziemi. Warunek stanowi jedynie ilość wprowadzanych ścieków – nie może ta wielkość przekraczać 5 m3/dobę w przypadku przydomowych oczyszczalni.
Chcąc uzyskać więcej informacji na temat możliwości odprowadzania oczyszczonych ścieków wybierzmy się do wydziału ochrony środowiska. Zamiar budowy oczyszczalni musimy zgłosić w starostwie. Decyzja zapada w ciągu 30 dni. Jeżeli urząd nie ustosunkuje się do naszego wniosku w tym czasie, możemy rozpocząć budowę. Pamiętajmy jednak, aby nie zwlekać z tym dłużej niż dwa lata od terminu rozpoczęcia robót, który zadeklarowaliśmy w naszym zgłoszeniu.
Gdy już podejmiemy decyzję o budowie przydomowej oczyszczalni i zgłosimy to lokalnej jednostce, czeka nas niełatwy wybór odpowiedniej, dopasowanej do warunków naszej działki, instalacji. Najpopularniejsze są oczyszczalnie z drenażem rozsączającym. Możemy wybierać pośród co najmniej kilku rodzajów rozwiązań, dlatego warto najpierw zapoznać się z wszystkimi zasadami ich działania, z zaletami i wymogami, aby móc dokonać najlepszego wyboru.