Łazienka nawet najbardziej zadbana może zostać oszpecona pod względem wizualnym przez rury, węże natryskowe, przelewy i podłączenia znajdujące się na wierzchu.
Nasza łazienka ma być elegancka i intymna, dlatego tak ważne jest połączenie funkcjonalności armatury z jej niewidzialnością. W czasie projektowania lub remontu łazienki największe wyzwanie stanowi odpowiednie zaplanowanie elementów instalacyjnych, takich jak całe systemy instalacyjne, rury wodociągowe i kanalizacyjne. By móc uzyskać poczucie większej przestrzeni nawet w małej łazience, należy czasami ukryć nieruchome elementy wyposażenia, przenosząc je na przykład na przeciwległy koniec ściany. Doskonałym pomysłem zatem będzie schowanie i zamontowanie instalacji WC na ścianie.
Systemy podtynkowe pomogą nam ukryć armaturę, spłuczkę ze stelażem WC czy rury sanitarne. Pozwalają one na przykład zainstalować umywalkę, bidet czy podwieszaną toaletę w zupełnie innym kącie pomieszczenia, niż przewidują to istniejące już instalacje. Dają możliwość ukrycia w ścianie większości mało efektywnych wizualnie, ale jednocześnie niezbędnych elementów instalacji.
Ze względu jednak na konieczność zachowania dostępu do pewnych elementów, łazienka nie zawsze możemy je ukryć w swoich ścianach. Tak jest na przykład z syfonem znajdującym się pod wanną. Jest na to jednak rozwiązanie. Widok instalacji, znajdujących się pod wanną, ograniczymy do minimum, zabudowując boki wanny. W takim przypadku sprawdzi się wstawienie w obudowę wanny kratki rewizyjnej bądź płyty maskującej z magnesami.
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Z kolei łazienka zawierająca zestawy przelewowo-spustowe, służące do odprowadzania wody, skutecznie schowamy obudowując je na przykład płytkami ceramicznymi.
Na rynku dostępne są nowoczesne rozwiązania przelewowe, które łączą przelewy z wężem natryskowym. Dzięki temu ograniczymy armaturę łazienkową do niezbędnego minimum. Nie będziemy musieli bowiem kupować osobnej baterii z wylewką, wystarczy w zupełności bateria wannowa.