Odśnieżanie dachu oraz regularna kontrola stanu pokrywy śniegowej są ważne przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Zaleganie śniegu bowiem grozi przeciążeniem konstrukcji dachowej, a od tego zaledwie krok do spowodowania nieszczęścia.
[sam_zone id=”9″ codes=”true”]
Jak w przypadku innych problemów, lepiej zapobiegać niż walczyć z konsekwencjami dlatego tak ważne jest regularne odśnieżanie dachu. W przypadku dachów płaskich trzeba to robić częściej niż w przypadku dachów o pewnym kącie nachylenia.

Nieregularne odśnieżanie dachu wpływa znacząco na obniżenie nośności całej konstrukcji, co w rezultacie może prowadzić do pęknięć konstrukcyjnych w miejscach okładzin, elementów pokrycia czy do rozszczelnienia dachu. Warto wiedzieć, że jeden metr kwadratowy śniegu o przeciętnej gęstości i grubości około 15 cm może ważyć około 50 kg. Jest to podobne obciążenie do tego, które przenoszą dachówki betonowe i ceramiczne.
W Polsce obowiązuje podział na 4 strefy obciążenia śniegiem. W strefie pierwszej potencjalne obciążenie dachu może wynieść 70 kg/m², w strefie czwartej ponad 120 kg/m². W zależności od lokalizacji geograficznej danego regionu stosuje się algorytm do obliczenia wielkości obciążenia śniegiem. Algorytm ten bierze się pod uwagę przy projekcie i analizie konstrukcji dachowej. Jego wartość zależy od właściwości termicznych dachu, jego kształtu, ilości wytwarzanego pod dachem ciepła, chropowatości powierzchni, oddalenia sąsiednich budynków, lokalnych warunków klimatycznych z uwzględnieniem wiatru, zmian temperatury i intensywności opadów. W krajach Unii Europejskiej obowiązuje norma PN-EN 1991-1-3 z 2005, która określa maksymalne obciążenie śniegu, bezpieczne dla konstrukcji budowlanych.
Odśnieżanie dachu płaskiego
Śnieg naturalnie zalega najbardziej na dachach płaskich, dlatego tak ważne jest ich regularne odśnieżanie. W przypadku konstrukcji płaskich dodatkowym problemem jest wypełnianie się rynien lodem i tworzenie się niebezpiecznych sopli.
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Oczywistym jest, że im dach bardziej stromy, tym mniejsze zagrożenie dla niego stanowi pokrywa śniegowa. Nie bez powodu dachy domów budowanych w górach są bardzo strome. O ile kwestia zalegania śniegu w przypadku dachów spadzistych jest znacznie mniej kłopotliwa, to już niekontrolowane spadki czap śniegowych i sopli lodowych są dużym problemem i niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia mieszkańców. Rozwiązaniem jest zastosowanie drabinek śniegowych, które zapobiegają zsuwaniu się zasp śnieżnych z dachów stromych. Dzięki rozdrobnieniu pokrywy śnieżnej, nie spada ona na ziemię pod postacią ciężkiej bryły. Zwróćmy uwagę na to, aby drabinki dopasowane były do konkretnego rodzaju pokrycia, najlepiej żeby pochodziły od tego samego producenta co pokrycie.
Odśnieżanie dachu to również oczyszczanie rynien ze złogów śniegu.
Rozdrobniony śnieg wpada często do rynien powodując tym samym ich obciążenie i zamarzając, dlatego kolejnym, dobrym rozwiązaniem jest ułożenie w rynnach antyoblodzeniowej elektrycznej instalacji grzewczej, która będzie chronić rury spustowe przed zatkaniem.