Pokrycia dachowe różnią się od siebie technologią oraz użytym materiałem. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować przy budowie dachu naszego domu?
[sam_zone id=”9″ codes=”true”]
Niektóre materiały są tańsze, co nie pozostaje bez znaczenia przy okrojonym budżecie. Kiedy warto i kiedy absolutnie nie warto oszczędzać na materiałach? Czy tańsze materiały nowej generacji są gorsze od tradycyjnej dachówki ceramicznej?

Większość z nas ma małe doświadczenia, jeśli chodzi o budowę własnego domu. Często wiec decydując się na pewne rozwiązania w trakcie budowy, mamy wiele wątpliwości. Pokrycia dachowe nowej generacji dają nam ogromne możliwości wyboru. Przecież nie każdemu musi zależeć na tym, by dach miał gwarancję trwałości do 100 lat. Często przeważają inne argumenty.
Dachówki z masy bitumicznej ich trwałość obliczana jest na kilkadziesiąt lat, a waga 1 m wynosi tylko 8 kg. Ze względu na ich małe rozmiary i lekkość nie sprawiają kłopotu przy montażu nawet na skomplikowanych dachach. Dachówki bitumiczne są następcami dobrze wszystkim znanej papy. Jednak w odróżnieniu od swej smutnej poprzedniczki mają dużo wyższe walory estetyczne, między innymi dzięki dostępnej kolorystyce. Pokrycie dachu tym materiałem nie wymaga używania specjalistycznego sprzętu, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów instalacji dachu a sam materiał jest konkurencyjny cenowo. Wśród minusów masy bitumicznej należy jednak wymienić niską izolację termiczną i dźwiękową materiału. Niskie, więc będą koszty inwestycyjne dachu natomiast musimy się liczyć z kosztami, jakie niesie zła izolacja cieplna domu. Dach taki ma też krótką żywotność.
Blachy dachówkowe i trapezowe (blachodachówka) – są bardzo popularne ze względu na ich niską wręcz konkurencyjną cenę. Jest to materiał lekki(1m kw. Waży 2-6 kg), co wpływa na możliwość obniżenia kosztów więźby dachowej, niższe są też koszty transportu materiału Niestety mankamentem tego typu materiału są duże straty materiałowe, które można obniżyć zamawiając przycięte pod wymiar elementy dachu, kolejnym minusem jest niska odporność materiału na warunki atmosferyczne, z którą walczą producenci. W sprzedaży dostępne są obecnie blachy ocynkowane, aluminiowe, miedziane i cynowe w dużej palecie kolorystycznej. Materiał ten ma niskie parametry izolacji ciepła i hałasu obniżenie kosztów inwestycyjnych jest, więc pozorną oszczędnością. Pokrycia dachowe tego rodzaju spowodują bowiem, że więcej wydamy na „utrzymanie ciepła” w domu.
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Pokrycia dachowe alternatywne – gonty drewniane, strzecha, łupek naturalny, mimo, że rozwiązania proekologiczne są coraz modniejsze, pokrycia alternatywne, bardzo rzadko stosowane są w praktyce. Przyczyną jest z pewnością niska dostępność do materiałów i firm zajmujących się realizacją tego typu zleceń a co za tym idzie wysoki koszt wykonania ekologicznego dachu. Gwoli prawdy należy jednak przyznać, że alternatywne pokrycia dachowe mają bardzo dobre właściwości izolacyjne, są trwałe i przyjazne dla mieszkańców.