Parkiet, skąd bierze się jego niesłabnąca popularność? Jego efektowna elegancja i solidność mierzona w latach, przeważa jak widać nad ceną i pozwala z powodzeniem konkurować z panelami, które nie dość, że tańsze to dużo łatwiejsze w montażu.
Czym jest parkiet?
Jest on rodzajem posadzki składającej się z wielu elementów, na które składają się nieduże deseczki różnej wielkości i kształtu. Elementy parkietu wykonywane są najczęściej z litego drewna, choć czasem produkuje się je z płyt, oklejonych warstwą drewna. W takim przypadku jednak ta wierzchnia warstwa, musi być na tyle gruba, by umożliwiać jej nawet wielokrotne odnawianie i cyklinowanie. Na okleiny wybiera się szlachetne i egzotyczne odmiany drewna.


Parkiety mogą być montowane tak by tworzyć z nich barwne mozaiki. Ze względu na typ ułożenia elementów parkietu mówi się o parkiecie tradycyjnym, lamelowym lub mozaice parkietowej. Przy wyborze rodzaju parkietu powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość i rodzaj pomieszczeń, w którym chcemy położyć drewnianą podłogę oraz nasłonecznienie i wilgotność, jaka w tych pomieszczeniach panuje.
Parkiet tradycyjny układa się z jednolitych pod względem wielkości klepek, tego samego gatunku drewna. Łączy się je na wpust układając w jodełkę, cegiełkę, kwadraty, pasy, wir czy drabinkę. Na sposób ułożenia ma istotny wpływ kąt padania światła w pomieszczeniu i kierunek włókien w drewnie. Parkiet tradycyjny charakteryzuje się tym, że najczęściej wykonywany jest z litego drewna, przez co można go wielokrotnie odnawiać i cyklinować.
Mozaika parkietowa jest bardzo efektowna, może, dlatego, zaraz po parkietach z litego drewna jest najczęściej wybieranym rodzajem parkietu. Mozaikę parkietową układa się z małych elementów tzw. lamelek, tworzą one zgrabną i lekką kompozycję, która ma gładkie krawędzie. Klepki przeznaczone do wykonania mozaiki parkietowej, nie mają pióra i wpustu. Zgrzewa się więc je na siatkę, w kwadraty, tworzące gotowy wzór do ułożenia na podłodze. Na mozaikę parkietową wybiera się bardzo często klepki wykonane ze szlachetnych gatunków drewna o różnorodnych kolorach, które po ułożeniu tworzą barwne wzory; kwadraty, parallele albo wzór angielski. Elementy mozaiki parkietowej sprzedawane są w stanie surowym i wymagają wykończenia, olejowania woskowania i lakierowania.
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Parkiet lamelowy Jego klepki podobnie jak te przeznaczone do wykonania mozaiki parkietowej nie posiadają pióra i wpustu, ale układa się je tak ze efekt końcowy przypomina parkiet tradycyjny. Elementy parkietu można kupić w płytach zgrzanych na siatkę w różne wzory gotowe do ułożenia na podłodze lub jako pojedyncze lamelki. Jak inne parkiety, elementy parkietu lamelowego sprzedawane są w stanie surowym, wymagają więc woskowania i lakierowania. Parkiet lamelowy układa się we wzór jodełki, kwadratu, drabinki lub we wzór angielski.