Podłoga drewniana zarówno olejowana, jak i lakierowana ma swoje zalety i wady. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, który z tych sposobów wykończenia podłogi jest lepszy. Przyjrzyjmy się zatem obu.
Podłoga drewniana olejowana jest bardzo naturalna w dotyku i mniej widoczne są na niej wszelkiego rodzaju zarysowania. Jednakże znacznie szybciej widać na niej brud niż w przypadku podłogi lakierowanej. Ta z kolei jest odporna na zabrudzenia i łatwa w konserwacji. Lakier jednak nie chroni przed zarysowaniami, które są tutaj szybko widoczne.
1. Podłoga drewniana olejowana
Lakier tworzy na posadzce twardy i szczelny pancerz, który chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i mijającym czasem.
Podłogę można olejować zarówno na zimno, jak i na gorąco. Do tego celu dobiera się właściwy rodzaj oleju. Podczas olejowania podłogi drewnianej należy pamiętać, aby nie dopuścić do zaschnięcia oleju.
Zalety olejowania
Jeśli w naszym domu mieszkają ruchliwe dzieci, lepszym rozwiązaniem będzie podłogę zaolejować, bowiem uzyskamy w tedn sposób powierzchnię bardziej antypoślizgową niż w przypadku podłogi lakierowanej. Podłoga olejowana zda również lepiej egzamin niż lakierowana w sytuacji, gdy mamy kota lub psa, bowiem wszelkie zarysowania będą znacznie mniej widoczne, a te niewielkie mogą się nawet po jakimś czasie same zabliźnić.
Jeśli w podłodze olejowanej powstaną poważniejsze uszkodzenia, można je usunąć poprzez częściową renowację. W zupełności wystarczy, jeśli wygładzimy uszkodzoną powierzchnię papierem ściernym i ponownie zaolejujemy. Efekt będzie tak samo naturalny jak za pierwszym razem.
Wady olejowania
Podłoga zabezpieczona olejem znacznie szybciej sie brudzi niż lakierowana. Co prawda z łatwością się ją konserwuje, ale tylko za pomocą specjalnych preparatów, zalecanych przez producentów olejów. Niestety często już po dwóch latach eksploatacji trzeba taką podłogę poddać renowacji.
2. Podłoga drewniana lakierowana
Zalety lakierowania
Lakierowanie gwarantuje dużą odporność na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i łatwą konserwację. Lakierowanie daje również możliwość podkreślenia naturalnego koloru i niepowtarzalnego usłojenia drewna, ale także dzięki niemu możemy całkowicie zmienić kolorystykę naszej podłogi i jej efekt- może być satynowa, matowa, półmatowa, mieć połysk lub półpołysk. Podłoga drewniana przykryta szczelną warstwą ochronną lakieru będzie wymagać renowacji dopiero po kilku latach.
Wady lakierowania
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Na podłodze lakierowanej, zwłaszcza tej błyszczącej, łatwo spotrzec wszelkiego rodzaju zarysowania. Niestety nie można naprawić tylko fragmentu polakierowanej podłogi, aby zarysowania stały się mniej widoczne.
Warto wiedzieć, że:
Trwałość zarówno podłogi drewnianej olejowanej, jak i lakierowanej uzależniona jest od przestrzegania podstawowych zasad użytkowania i pięlęgnacji. Należy zabezpieczyć podłogę przed działaniem wody i piasku. Dobrze więc zaopatrzyć się w maty i wycieraczki przy wejściu do domu i stosować prawidłowe metody sprzątania, takie jak: odkurzanie podłogi i ścieranie jej suchym bądź lekko wilgotnym mopem.
Na podłogi olejowane, warto raz na pół roku nanosić nową warstwę specjalnego środka ochronnego. Dzięki temu znacząco odsuniemy w czasie konieczność przeprowadzania gruntownej renowacji.