Renowacja podłogi potrzebna jest, jeśli właśnie kupiliśmy stary dom i odkrywamy pod kilkoma warstwami linoleum, stare drewniane podłogi. Nie podejmujmy pochopnej decyzji o usuwaniu ich, czy zakrywaniu panelami. Minął już czas, kiedy pozbywano się drewna z podłóg, uznając je za przeżytek.
Drewniana podłoga wraca do łask, znów zaczyna być modna, zdecydowanie warto, więc ją odnowić. Spróbujmy ją uratować a możemy stać się posiadaczami oryginalnej podłogi z duszą, która nada niepowtarzalny charakter całemu mieszkaniu.

Renowacja podłogi Etap 1 – Listwy przypodłogowe
Zaczynamy od usunięcia starych listew przypodłogowych. Jeśli listwy są w dobrym stanie oczyśćmy je papierem ściernym najpierw grubszym a po usunięciu farby drobnym, by uzyskać gładką powierzchnię i zachowajmy je, ponieważ trudno będzie nam dobrać do starej podłogi nowe listwy o odpowiednim odcieniu drewna oraz pasujące stylistycznie do nich.
Renowacja podłogi Etap 2 – Podłoga i cyklinowanie
Jeśli podłogi są zniszczone lub pomalowane farbą olejną należy je wycyklinować. Miejsca trudno dostępne czyścimy ręcznie papierem ściernym. Aby łatwiej było nam do nich dotrzeć, papier można nałożyć na wąski klocek lub zwinąć w rulon. Jeżeli w szczelinach pozostanie nieco starego lakieru, nie należy się tym specjalnie przejmować. Uzyskamy w ten sposób efekt tak modnego w tej chwili starego drewna. Konieczne natomiast jest bardzo dokładne, do surowego drewna, oczyszczenie powierzchnie deski. Pozwala to odsłonić niepowtarzalny rysunek słojów.
Renowacja podłogi Etap 3 – Szpary między deskami
Jeśli między deskami pozostały szpary powstałe w wyniku rozeschnięcia się drewna, należy wypełnić je odpowiednią szpachlą. Jest ona dostępna powszechnie w sklepach w różnych odcieniach, czasem jednak trudno idealnie dopasować ją do koloru starej deski.
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Warto więc zmieszać ją z pyłem pozostałym po ostatnim cyklinowaniu podłogi, by uzyskać kolor najbardziej zbliżony do naszej starej deski. W ten sposób przygotowaną masę rozprowadza się w poprzek szpary niezbyt szeroką elastyczną szpachelką, pilnując, aby mieszanka szczelnie wypełniła przerwy między deskami. Nadmiar szpachli trzeba jak najszybciej usunąć, aby nie stężał i nie pozostawił nierówności na desce. Jeśli stężeje jego nadmiar możemy usunąć tylko przy pomocy drobnego papieru ściernego.
Renowacja podłogi Etap 4 – Lakierowanie podłogi
Po ostatnim cyklinowaniu i bardzo starannym umyciu desek z pozostałości pyłu, możemy przystąpić do zabezpieczenia podłogi. Podłogę możemy pomalować lakierem lub bejcą. Lakiery służą do ochrony drewna i uzyskania przezroczystej powłoki, która zachowuje i uwypukla naturalne piękno drewna. Lakiery nie kryją jego wad, takich jak sinizna czy przebarwienia. Jeśli na naszej podłodze widoczne są przebarwienia i jeśli przeszkadzają nam one, polecam bejce, ponieważ barwią drewno a jednocześnie pozwalają zachować niepowtarzalny rysunek słojów.

Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na użycie bejcy intensywność koloru odnawianej powierzchni zależeć będzie od tego, ile razy pokryjemy ją preparatem. Po wyschnięciu bejcy, podłogę pokrywamy bezbarwnym lakierem.
Nie obawiajmy się słowa renowacja podłogi, nawet dla tych starych podłóg. Praca włożona w ich odnowienie opłaci się, gdy będziemy podziwiać efekt końcowy. Możemy w ten sposób stworzyć własne niepowtarzalne wnętrze, któremu charakter nada właśnie piękna drewniana podłoga.