Wyjątkowo zapomnianym i często niedocenianym miejscem w każdym mieszkaniu jest przedpokój. Podstawową funkcją przedpokoju jest komunikacja i reprezentacja.
Jak wiadomo otwierając drzwi wejściowe pierwszym pomieszczeniem do którego wchodzimy jest właśnie przedpokój. Mało tego z przedpokoju wchodzimy dalej do kolejnych pomieszczeń w domu, do pokojów, kuchni, łazienki. Przez to, że przedpokój jest łącznikiem między tymi pomieszczeniami staje się on trudny do zagospodarowania. Przedpokoje we współczesnym budownictwie są przeróżne, od tak zwanych kiszek- długich wąskich korytarzy, aż do zajmujących wolną przestrzeń swobodnych opartych na czworokątach placów. Jak podłużny wąski korytarz zazwyczaj nie może być w żaden sposób zagospodarowany, tak obszerny, przestrzenny przedpokój można wykorzystać na różne sposoby i zrobić z niego garderobę, biblioteczkę lub galerię zdjęć. Skoro projektant naszego mieszkania powiększył przestrzeń przedpokoju kosztem innych pomieszczeń w domu- my zagospodarujmy ją tak, aby spełniał wiele funkcji.
Przedpokój powinien być wizytówką naszego mieszkania. Kiedyś bardzo popularnym elementem zdobiącym ściany przedpokoju była boazeria, Podłużne drewniane listwy, lakierowane, starannie wykończone świadczyły o zamożności i stylu mieszkańców. Dziś takie zdobienia można zobaczyć tylko w starych, dawno nieremontowanych mieszkaniach. Pozostałością po dawnych czasach są pawlacze. Chociaż pawlacze podobnie jak boazeria wyszły już z mody, to wielu z nas decyduje się je pozostawić lub wręcz stworzyć, jeśli ich nie mamy, decydują się na nie zazwyczaj osoby mieszkające w mieszkaniach o małym metrażu.
Wróćmy jednak do tematu przedpokój. Co zrobić by był atrakcyjny i zachęcał gości do wejścia w pozostałe pokoje, a jednocześnie funkcjonalny i przestronny? Każde pomieszczenie, które jest przyciemnione traci optycznie na swojej wielkości, więc jeśli mamy ciemny przedpokój, a zwykle przedpokoje są ciemne, rozjaśnijmy go. W tym celu warto pomyśleć o kilku stylowych kinkietach na ścianach, albo dużym żyrandolu z jasnymi żarówkami. Optyczne powiększenie uzyskamy także przez wstawienie do przedpokoju dużego lustra. Jeśli mamy taką możliwość, by wstawić do przedpokoju szafę to bardzo ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem będzie umieszczenie lustra na drzwiach szafy. W ten sposób będzie ono pełniło dwie funkcje: funkcję powiększającą powierzchnię pomieszczenia i rozświetlającą, dodającą blasku. W mieszkaniach, w których przedpokój jest nieustawny, wąski lub po prostu mały ze względu na dużą liczbę drzwi do pokoi wykorzystajmy wolne miejsca na ścianie na galerię fotografii lub obrazów. Takie wykończenie doda powagi pomieszczeniu, a dodatkowo skupi uwagę na obrazkach. Stanie się ono miejscem zadumy, kontemplacji i w takim nastroju zaprowadzi naszych gości na kolejne pokoje.
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Urządzając przedpokój jak i pozostałe pomieszczenia pamiętajmy o jednej bardzo ważnej kwestii, aby utrzymać całość w jednym stylu. Wszystkie aranżacje powinny stanowić całość i współgrać ze sobą. Tyczy się do zarówno kolorystyki, jak i stylu. Urządzenie pokoju w stylu retro na pewno nie będzie się komponować z nowoczesną kuchnią i antycznym przedpokojem. Tak samo jest z bijącymi po oczach kolorami. Jeśli lubimy jaskrawe barwy, niech zdominują one całość mieszkania, nie stosujmy mieszanki stylów, bo przez to każde nawet najładniejsze meble, najnowocześniejsze wyposażenie straci swój wdzięk i styl. Jeśli brak nam inspiracji znajdziemy je na pewno w Internecie lub czasopismach o urządzaniu mieszkania, warto przyjrzeć się im z bliska i dobrze się zastanowić zanim zaczniemy meblowanie. W końcu w mieszkaniu spędzamy większość życia.