Zimą możemy niekiedy poczuć się jak mitologiczny Syzyf. Co noc nasz podjazd do garażu lub ścieżkę prowadzącą do furtki pokrywa świeży, biały puch. Bardzo ładnie on wygląda, lecz niestety uniemożliwia nam łączność fizyczną z cywilizacją. Odśnieżanie jest konieczne i kropka. Dlaczego piszę musimy? Ponieważ nawet prawo określa co mamy odśnieżać.
„Właściciel jest odpowiedzialny za odśnieżanie, musi usunąć błoto, śnieg, lód z chodników położonych wzdłuż otaczającej do niego nieruchomości.” Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącej do ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Wyjątkiem jest sytuacja gdy na takim chodniku jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie samochodów”. Jeśli właściciel nie wywiąże się z tego obowiązku , sprawa kierowana jest do egzekucji administracyjnej, co w praktyce oznaczać może odśnieżanie chodnika przez służby miejskie na jego koszt. Dodatkowo jeżeli na tym chodniku zdarzy się jakiś wypadek to właściciel będzie pociągnięty do odpowiedzialności odszkodowawczej .

W takim razie czym dbać o zimową czystość?
Odśnieżanie ręczne to zwykłe odgarniacze oraz szufle, a także pługi ręczne. Są to najtańsze, najprostsze oraz najbardziej popularne akcesoria. Niestety takim narzędziem odśnieżymy tylko małe posesje. Warto przy zakupie zdecydować z jakiego materiału ma być wykonane narzędzie. Drewnienie są solidne lecz są one ciężkie i nie znoszą dobrze kontaktu z wilgocią. Plastikowe charakteryzują się lekkością i słabością materiałów. Natomiast aluminiowe są bardzo wytrzymałe i lekkie, lecz ich wadą jest wysoka cena.
Pługi ręczne pozwalają na odśnieżanie większej powierzchni, gdyż są znacznie szersze niż szufle. Produkowane są one głównie z tworzyw sztucznych, po to aby nie przyklejał się do nich śnieg. Są bardzo ergonomiczne, lekkie, a praca z nimi jest o wiele bardziej praktyczna i lżejsza. Warto zadbać o to, aby pług był wyposażony w okucie przy części roboczej. Pozwala ona na usuwanie lodu i zamarzniętego śniegu.
[sam_zone id=”6″ codes=”true”]
Odśnieżanie mechaniczne najlepiej stosować wtedy, gdy jesteśmy posiadaczami dużych posesji. Najpopularniejsze są odśnieżarki wirnikowe, lecz istnieją różne rodzaje. Napędzane są silnikami spalinowymi lub elektrycznymi. Śnieg wpada do wirnika ślimakowego, następnie trafia do komina i zostaje wyrzucony z niego na kilka metrów. Odśnieżarki elektryczne można kupić za kilkaset złotych. Charakteryzują się cichą pracą oraz nie dużym ciężarem. Natomiast mają ograniczony zasięg ze względu na przewód zasilający. Odśnieżarki spalinowe natomiast można spotkać z silnikami dwu lub czterosuwowymi. Silnik może napędzać tylko wirnik i dmuchawę lub całą odśnieżarkę. Urządzenia pierwszego typu wymagają ręcznego popychania, co jest trudne przy kilkucentymetrowym śniegu, ponieważ urządzenie jest bardzo ciężkie. Ważnym parametrem przy wyborze mechanicznej odśnieżarki jest odległość na jaką jest wyrzucany śnieg.
Na koniec podsumowanie i uzupełnienie artykułu o dobre porady. Wybierając narzędzia należy zawsze dopasować je do siebie. Sprawdzić przed zakupem czy dobrze leżą w dłoni, czy nie są za ciężkie lub za lekkie. Przy zakupie mechanicznej odśnieżarki warto ją wypróbować. Nie posypujmy chodników samą solą, zdarza się, że sam lód z wierzchu się roztopi, lecz zostanie śliska warstwa pod wodą. Najlepiej wymieszać sól z piaskiem. Pamiętajmy o tym, że lepsze jest regularne odśnieżanie nawet kiedy śnieg pada. Kiedy śnieg przestanie padać, może uzbierać nam się duża warstwa śniegu, którą będzie ciężko odśnieżyć, a na pewno stracimy na tym o wiele więcej czasu.